Sosyal Paylaşım Sitelerinin Hayatımıza Olan Etkisi

Posted on

İnternetin kullanılmaya başlanması ile beraber sosyal paylaşım siteleri de gündemde yerini almaya başladı. Öyle ki yaşamın her alanıyla ilgili haberleri, arkadaşlarımızın neler yaptığını, çocuğumuzun kimlerle sanal ortam üzerinden konuştuğunu görebiliyoruz. Yıllar önce mektup üzerinden iletişime geçilirken, günümüzde bu durum sanal ortama taşındı. Başlangıçta bir iki tane olan platformlar yıllar geçtikçe çoğaldı ve internet kullanımı da buna bağlı olarak arttı.

Sosyal paylaşım sitelerinin faydaları ve zararları olduğunu söylemek mümkün. Örneğin facebook üzerinden çocukluk arkadaşımızı bulabilir, eski günleri yâd edebiliriz. Ancak sitede gereğinden fazla vakit geçirildiği takdirde bağımlılık oranı yükselecektir ve kişiyi sosyal hayattan koparacaktır. Araştırmalar sosyal paylaşım sitelerinde sürekli aktif olmanın kişiyi mutsuz ettiğini ortaya çıkarmıştır. Kişi sahip olduklarından çok olamadıklarına odaklandığından dolayı kendini yetersiz hissediyor ve başkalarının daha iyi bir hayata sahip olduğunu düşünüyor. Hâlbuki internet ortamında çoğu insan durumunu farklı gösterebilmenin uğraşı içerisine giriyor.

Okul çağındaki çocukların derslerinin etkilenmesi, arkadaşlarıyla ilişkilerinin bozulması, kimlik karmaşası içine girmeleri ise sık karşılaşılan sorunlar arasında yer alıyor. Ders çalışırken zihni meşgul eden söz konusu siteler başarıyı da olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde kızların daha güzel görünmek için uğraştıkları, erkeklerin de mevcut durumları konusunda kendilerini övme uğraşı içerisine girdikleri yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Paylaşım adına kurulan sayfaların elbette iyi yönleri de var. Sosyal hayatımızdaki insanlarla günlük olarak haberleşme, hayata dair gelişmeleri takip etme, istenilen bilgilere kolayca ulaşabilme gibi durumlar paylaşım sitelerini kullanmanın faydalı yanlarındandır. Yine de başlangıçta masum gibi görünen ancak daha sonradan bağımlılık yapan unsurlara dikkat edilmelidir. Teknoloji ilerledikçe internet üzerinden kurulan bağlantılar arttığı için, ne kadar zaman geçirildiği göz önünde bulundurularak oluşabilecek problemler engellenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir