Sözlü tercüme ile genel çeviri arasındaki farklılıklar

Posted on

Yazılı ve sözlü tercüme kategorilerine göre daha farklı şekilde alanlara ayrılmıştır. Sözlü tercüme konusundaki amaç amaç karşıdaki kişiye konuşulanı aktarmak ve farklı dillerde konuşan iki taraf arasında iletişimi sağlamak iken, yazılı tercümede bu amacın dışında bilgileri aktarmak, uygun açıklamaları yapmak, içeriği değiştirmeden tanımlama vermek gibi durumlar da söz konusu olmaktadır.

Aslında, her tercüme özel alan tercümesidir; bir mektubun çevirisinin de bir hastalık raporunun da kendine has çeviri kuralları bulunur. Yine de genel tercüme olarak adlandırılan bir alan vardır.

Genel çeviri olarak adlandırılan çeviri, tanıtım broşürleri, kataloglar, el ilanları, özel bir bilgi gerektirmeyen yazılar, denemeler gibi konularda verilen çeviri hizmetlerini kapsar. Çeviri’nin en temeli olan doğru ve anlamı değişmemiş çeviri becerisi bu alanda çalışmak için yeterlidir.

Genel çeviri ile sözlü çeviri birbiri ile nasıl kıyaslanabilir?

Genel çeviri, aslında herhangi bir özel alana dahil olmayan çeviridir, ortalama bir çeviri değil. Konuşma dilini iyi kullanabilmek, deyimleri ve atasözlerini uygun olarak karşılamak, hem hedef dil hem de kaynak dilde iyi bir konuşmacı olmak genel çeviriye yardımcı olan önemli hususlardır.

Sözlü çeviri çalışmaları sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da konuşmanın ya da metnin daha önce ne şekilde yorumlandığı olmalıdır. Kesin doğruluk ve anlamı koruyan çalışmalar yapılmış olması, herkesin aynı şeyi okuduğu anlamına gelmektedir. Yine de, herkes okuduğundan farklı bir anlam çıkartabilir. Bu tarz durumlarda, farklı olarak verilen mealler de göz önüne alınmalı, en azından yazılı çeviri yaparken referans olarak belirtilmelidir. Örneğin, Shakespeare’in bir oyununda geçen sounds and fury sözcüğü Türkçe’de kuru gürültüler olarak karşılanmıştır; ancak sesler ve öfkeyle dolu demek de yanlış değildir, sadece başka bir yorumlamasıdır. Bütüne veya önceki kısma göre çevirilerin sağlamasını yapmak bu açıdan faydalıdır.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak ve ayrıntılara göz atmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir