Stres Yönetimi

Posted on

Hepimizin stres hakkında iki düşüncesi vardır: Ya bir köpük banyosuyla ondan kurtulursunuz ya da kafanızda bir çimento kamyonunun ağırlığıyla, stres içinde yaşamaya devam edersiniz. Ancak gerçekte, stres yönetimi bunu yok etmekle ilgili değildir; stres sizin için iyi de olabilir. Önemli olan stresi idare edebilmek, duygularınızı hayatın karşınıza çıkardıklarıyla en iyi şekil­de baş edebilecek hale getirmektir. Duygusal, fiziksel ve davranışsal tepki­lerin bir karışımı olan stres, sizi hayattan soyutlamak zorunda değildir. İşte endişelerinizin size eziyet etmesine, hatta sizi gömmesine, izin vermemek için yapmanız gerekenler:

 • Stresin kaynağını belirleyin. Bazı kaynakları belirlemek kolaydır; ancak bazen sizi neyin sıktığını saptamak çok zor olabilir. Çocuk­larınızı azarlamanız, onların yaptığı bir şeye duyduğunuz tepki­nin değil, işyerinizdeki aşırı yükün yarattığı sıkıntının sonucu olabilmektedir. Stresi yönetmenin ilk adımı, zanlıyı belirlemek­tir.
 • An üzerinde yoğunlaşın. Bu size zor gelebilir; ancak stresi yönet­mek için “anı yaşamak”, yani geçmişin ve geleceğin etkilerinden kurtulup (bunlar önemli stres kaynaklarıdır) ve bugün üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Bu, soluk almak, vücudun hassasiyetleri ve duygular gibi görmezden geldiğiniz şeyleri fark etmeniz anlamına gelmektedir. Anı yaşamanın yollarından biri, vücut taramasıdır. Bunu nasıl yaparsınız? Vücudunuzun her bölümü üzerinde yo­ğunlaşmanız, gevşemenize yardımcı olacaktır:
 • Uzanın.
 • Gözlerinizi kapatın ve duruşunuzu fark edin.
 • Soluğunuzun doğal akışını düşünün; ciğerlerinize dolan ve boşa­lan hava üzerinde yoğunlaşın.
 • Ayak parmaklarınızı fark edin; gerilim, karıncalanma ya da ısı değişikliği var mı?
 • Ayaklarınızı, topuklarınızı, ayak bileklerinizi, dizlerinize, uyluk­larınıza, pelvisinize kadar olan her yerinizi düşünün.
 • Vücudunuzun her bölümünü – hem ön hem de arka taraflarını – düşünün; boğazınıza, dilinize, yüzünüze, kaşlarınıza kadar ge­lin.
 • Sağlık kontrol listenizin üzerinden geçin. Hayatınızın başka yön­leri -sağlığınızdan uyku alışkanlıklarınıza ve beslenme biçimini­ze kadar – yolunda gittiğinde, stres çok daha rahat yönetilebilir. Örneğin yeterince uyuyamadığınızda, vücudunuz daha fazla stres hormonu üretir, bu da sizi stresin zararlı etkilerine daha açık hale getirir. Hayatınızda hangi alanlarla daha fazla ilgilenmeniz ge­rektiğini belirleyin ve bunu yapmaya çalışın.
 • yapın; otuz dakika yürüyün, esneyin, yoga yapın… kalkın ve hareket edin! Egzersiz kesinlikle stresle baş etmenin en iyi yöntemlerinden bi­ridir.
 • Aksini yapın. Her duygunun buna eşlik eden bir “davranma dür­tüsü” vardır. Korktuğumuzda, endişelendiğimizde bir şeylerden kaçarız; sıkıntılı ya da üzgün olduğumuzda, kendi içimize çekilir, yataktan çıkmayız. Kızdığımızda, bağırıp çağırmak isteriz. Ne ya­zık ki, ruh halinin sonucu olan bu davranışlar, duyguları azaltmak yerine artırırlar. Ancak, bunun tam tersi yönünde davranmayı ba­şarabilirseniz, duyguları azaltabilirsiniz. Birine mi kızdınız? Onu azarlamayın, daha çok empati kurmaya çalışın. Sıkıntılı mısınız? Kendinizi eve kapatmak yerine dışarı çıkın. Yaptığınız şeyleri duygularınızın belirlemesine izin vermek yerine, kontrolü ele alın ve ne hissettiğinizi kendiniz belirleyin.
 • Kaslarınız üzerinde yoğunlaşın. Kasla­rınızı gererek ve gevşeterek, depolanmış fiziksel stresinizin bir bölümünden kur­tulabilirsiniz. Oturmak ya da uzanmak yerine, ayak kaslarınızı olabildiğince gerin ve sonra gevşetin. Vücudunuzdaki farklı kas gruplarını sırayla gerin ve gevşetin. Bacaklarınız, mideniz, sırtı­nız, boynunuz, kollarınız, yüzünüz ve başınız üzerinde yoğunla­şın. Bunu yaptıktan sonra, birkaç dakika gevşeyin.

Hayata karşı mücadelenizi asla kaybetmeyin dostlar. Hiç bir şey sizden önemli değil. Sağlığınıza ve kendinize dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir