Sumaklı ve Yoğurtlu Puf Böreği Tarifi

Posted on

Yemek yapmayı seven hanımlar bu haber sizler için. Sumaklı ve Yoğurtlu Puf  Böreğini daha önce duymuşmuydunuz ? Duymadı iseniz bugün sizlere Sumaklı ve Yoğurtlu Puf Böreği tarifini vereceğiz. Sizlere bugün ki yemek tarifi bölümümüzde Sumaklı ve Yoğurtlu Puf Böreği nasıl yapılır onu anlatacağız. 

Öncelikle gerekli malzemelerimizi hazırlamamız gerekmektedir.

Gerekli malzemeler:

4 bardak un( yarım kilo )
2 kaşık zeytinyağı( un içerisine )
2 yumurta
2 su bardağı yoğurt( 1 bardağı sos için )
Yeterince tuz
1 yemek kaşığı sumak
Yarım paket margarin

İçi için:
İstenilen içlerden biri katılır

Kızartmak için:

2 bardak sıvı yağ

Yapılışı: Büyük bir kabın içine un elenir, ortasına iki kaşık zeytinyağı, yoğurt, yeterince tuz ve iki yumurta kırılır. Hepsi güzelce yuğrulur. Çok katı ise biraz su ilave edilir. Kulak memesi büyüklüğünde ve yumuşaklığında bir hamur yoğrulur. Bu hamurun üzerine nemli bir bez konarak yarım saat dinlendirilir. Dinlenen hamur ele alınıp yuvarlanır. İkisi biraz büyük olmak üzere 8 eşit bezeye ayrılır. Bezeler unlanıp bir tarafa konulur. Nemli bezle üstü örtülür.

Merdane ile bu parçalar tek tek tabak büyüklüğünde açılır, üzerine yumuşatılmış margarinden sürülür. İkinci açılan bezenin üzerine yağ sürmek suretiyle en büyük beze üste gelmek üzere 4 bezeye aynı işlem yapılır. En üstteki büyük bezeye yağ sürülmez. İkinci kısmında aynı şekilde araları yağlanıp ikinci büyük beze üzerine kapatılır, bir müddet bekletilir. Açılmış, yağlanmış olan dörtlü hamurlardan birisi alınır. Üzerinden merdane ile geçilerek biraz daha açılır. Oklava ile yapışmaması için un serperek iki milimetre kadar inceltilir. Bu işlem yapıldıktan sonra öbür dört hamurda istenilen şekilde hamurlar kesilir, istenilen aralıklarla iç konur, kapatılır. Tırtıllı bıçakla eşit olarak kesilir, kızgın yağda iki tarafı kızartılır. Arzuya göre bir bardaklada kesilir, için konur, yarım ay şekli verilir. Tabaklara konur ve yanına yoğurt konularak servis yapılır. Bir başka kapta 1 bardak yoğurdun içine 1 yemek kaşığı sumak ilave edilerek iyice karıştırılır. Börek ve sumaklı yoğurt aynı tabakta servise hazırlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir