Tabletlerin Geçmişten Günümüze Gelişimi

Posted on

Tabletlerin raflarda yerini alması uzun bir süre gerektirse de gelinen noktada insanların çoğu memnun görünüyor. Bilgisayarı her zaman yanımızda taşımak mümkün olmadığından tabletlerle birçok işlemi uygulayıp, işlerimizi kolaylaştırabiliyoruz. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için zaman çok önemli bir kavram haline geldiğinden, vakti verimli değerlendirebilmek için tablet gibi cihazların varlığına ihtiyaç duyuluyor. Peki, yıllarca beklenen bu ürün nasıl ortaya çıktı?

Tabletlerin tarihçesine baktığımızda birçok girişimde bulunulduğunu görebiliyoruz. Her ne kadar çoğu amacına ulaşamasa da bugün kullandığımız tabletlerin temelini atmış oldular. Nokia bu konuda attığı adımla 2005 yılı içerisinde Nokia 770 adlı tableti üretti. Kablosuz internete bağlanabilen cihazın piyasadaki ömrü maalesef uzun olmadı. Bilgisayar mühendisi olan Alan Kay ise 1960’lı yıllarda Dynabook ismini verdiği bir tablet geliştirmişti. Amacı okullarda öğrencilere dağıtılması ve aynı zamanda kitap okuma imkânı sunmasıydı. Fakat üretime geçip istediği sonuca ulaşması mümkün olmadı. Alan Kay’in çalışmaları bununla sınırlı kalmadı ve bir süre sonra bugün herkesin çok iyi tanıdığı Apple şirketinin kadrosuna katıldı. Geliştirilen projeler kapsamında Apple tarafından iPad icat edildi ve piyasadaki yerini aldı.

Apple iPad’i 2010 yılında tanıttı. Steve Jobs uzun süredir beklenen teknolojiyi meraklılarıyla buluşturduktan sonra rekor bir satış gerçekleşti. İnternet, mail ve multimedya özelliklerini içinde barındıran ilk cihaz olması sebebiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

iPad’in satışa çıkmasının ardından pek çok firma da benzer ürünler geliştirdi ve piyasaya sürdü. Şu an herkesin bütçesine ve aradığı özelliklere uygun tabletler bulunuyor.

Teknoloji ise hızla gelişmeye devam ediyor. Apple ihtiyaçları karşılayacak cihaz olan iPad’i üreterek yeni bir dünyanın kapılarını açmış oldu. Artan ihtiyaçlar yüzünden gelecekte söz konusu tabletlere birçok özellik daha eklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir