Tahinli Çörek Tarifi ve Yapılışı

Posted on

Bugün sizlere yeni kategorimizden bahsedeceğiz. Yemek tarifleri kategorisi ile birbirinden lezzetli yemek tarifleri öğrenerek mutfağınızı neşenlendireceksiniz. Bugün ise Tahinli Çörek Tarifi ile birlikteyiz. Aşağıda ki yazımızdan Tahinli Çörek Nasıl Yapılır? Öğrenebilirsiniz. 

Gerekli malzemeler:

4 bardak elenmiş un
1 fincan zeytinyağı veya sıvıyağ
1yemek kaşık kurumaya veya kibrit kutusunun yarısı kadar yaşmaya
1 yemek kaşık şeker
1 çay bardağı zeytinyagı veya sıvıyağ
1 çay bardağı tahin
Yeterince tuz
Aldıgı kadar su

Yapılışı: Maya ılık su ile ezilir. Biraz daha ılık su eklenerek bir kaşık şeker konur,karıştırılır. Bir bardak zeytinyağı ve bir bardak tahin bir kapta karıştırılır. Elenmiş unun ortası havuz şeklinde açılır. Bir fincan zeytinyağı ve hazırlanan maya içine dökülür. Tuz ve su ilave edilerek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğrulur. Hamur büyük bir kaba alınıp mayalanması için üzeri büyük bir bezle örtülür ve mayalanmaya bırakılır. Kabaran hamurdan 12`şer tane yumurta büyüklüğünde bezeler yapılarak, bezelerin kurumaması için her tarafı yağlanır. Ya da nemli bir bezle örtülür. Bezelerin 3 tanesi alınır ve her biri merdane ile 2 milimetreye kadar açılır. Açılan ilk bezenin üzerine zeytinyağı-tahin karışımından sürülür, açılan ikinci bezede üzerine konulur. Onunda üzerine yağlı tahin karışımından sürülür. Açılan üçüncü bezede ikincinin üzerine kapatılır. Kalan 9 bezede aynı işlem yapılarak 12 beze dört parça haline getirilmiş olur.

İlk yağlanan bezeler, hamur açılacak yerin ortasına konur. Kenarları parmak uçlarıyla basılarak inceltilir. Her tarafından elle çeke çeke inceltilir. Açılan bu hamur üzerine tahinli yağ karışımından sürülür. Bıçakla ortasından kesilir. Bunlar rulo halinde tek tek sarılır. Yağlanmış tepsiye aralıklı olarak dizilir ve hepsi bu şekilde tamamlanır. Kabarmaları için yarım saat kadar tepside bekletilir. Önceden ısıtılmış 180 derecede 30 dk kadar pişirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir