Tasarruf Nedir? Tasarrufun Tanımı

Posted on

Tasarruf kelimesi “ sarf “ sözcüğü ile Arapçadan türeyerek dilimize geçmiştir. Sarf kelimesinin anlamı, adı üstünde sarf etmekten;  kullanma, tüketme, harcama gibi anlamlara gelir.

Ama bunlara nazaran tasarruf kelimesi bizim hayatımız da ise sarf a göre zıt anlamlısıdır. Tasarruf; biriktirme, artırım, tutum, kullanım, saklama anlamları ile kullanılır. 

İnsanların sürekli bir şeye ihtiyaç duyması üzerine eldeki paralarda suyunu çekmektedir. Bunun için insanın köşede bir yerde para biriktirme ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaç gelecekte kendine problem, sıkıntı, sorun çıkarmamak için doğmuştur.  Sarf kökenli kelime olan tasarruf toplum tarafından kabul görmüş ve anlamını ekonomik sıkıntılarla açıklamak mümkündür.

İnsanoğlu sürekli başıma bir iş gelirse bunun altından nasıl kalkarım, iflas edersem ne yaparım gibi cümleler ile kendilerini doldurmuştur. Bununla beraber tasarrufta çeşitlenmiştir. Ve bu yüzden insanoğlu hayatına bir tertip, düzen getirmesi lazımdır.

İnsanoğlu “-malı, -meli” gibi ekler ile kendilerine bir zorunlulukmuş gibi yapmaları da çok doğru değildir.  Tasarrufu insan çok borcu ve ya bir planı olduğu için de kullanabilir.

Yeter ki düzenli bir program yapsın ve hep öyle ilerlesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir