Tavuk Suflesi Yemek Tarifi

Posted on

Yemek tarifinde bugün, sizlere enfes bir tad sunuyoruz. Tavuk Suflesi Yemek Tarifi ile sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz. İşte Tavuk Suflesi nasıl yapılıyor ve Tavuk Suflesi Yemek Tarifi ; 

Gerekli malzemeler:

3 çorba kaşığı tereyağı
300 gr tavuk eti( haşlanmış ve çok ince kıyılmış şeklinde )
1 su bardağı soğuk beşamel sosu
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
4 yumurtanın sarısı
5 yumurtanın akı

Yapılışı: 5 bardak su alan sufle kalıbı, 1 çorba kaşığı tereyağ ile yağlanır. Aliminyum kağıttan bir şerit kesilip, sufle kalıbının dışının her tarafına bağlanır. ( kağıt, kalıbın kenarından 5 cm. yükseğe kadar çıkmalıdır. ) Orta boy bir tencerede haşlanmış tavuk etleri beşamel sosla karıştırılır. Kalan 2 çorba kaşığı yağ, tuz ve karabiber eklenir. Tencere ağır ateşe oturtulur. Karışım sürekli karıştırılarak hafifçe ısıtılır. Tencere ateşten alınıp, karışım alınması beklenilir.

Yumurta sarılarını birer birer ve her kırışta karıştırılarak katılır. Yumurta akları bir kaseye konulup, yumurta teli ile çırpılıp kar haline getirilir. Yemek kaşığıyla yumurta akı ağır ağır tenceredeki tavuklu karışıma karıştırılır. Tenceredeki karışım yağladığınız sufle kalıbına boşaltılıp, kalıp fırınının orta katına sürülerek 30 dk. sufle iyice kabarıp üstü kahverengi oluncaya kadar pişirilerek sıcak bir şekilde servise hazır hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir