4.5 G Teknoloji Nedir?

Uzun zamandır gelmesi beklenen 4,5 G teknolojisine ihalenin yapılmasıyla beraber nihayet kavuştuk. Gelmesiyle kullanmaya başlamamız arasında elbette belli bir süre farkı olacak. Büyük şehirlerde altyapının daha çabuk kurulacağını söyleyebiliriz ancak ülkenin tamamını kapsaması yakın tarihte pek mümkün görünmüyor. Yine de biz iyi tarafından bakalım ve 4,5 G teknolojisinin ne olduğuna ve nasıl yenilikler getireceğine göz atalım.

4,5 G diye adlandırdığımız teknoloji aslında ülkemizde de kullanıma sunulacak olan LTE Advanced diye nitelendirilen bir hizmet. Daha net açıklayacak olursak 4G teknolojisinin içinde yer alan dördüncü nesil kablosuz iletişim ağına verilen isim. Gelişmiş ülkeler 5G’ye doğru adım atarken bizde ona yakın bir teknolojiyle buluşuyoruz.

4,5G’nin hayatımıza katması beklenen en önemli özellik elbette internet hızını artırması. 4,5G teknolojisi ile internet hızında yapılan deneyler sonucu 300 Mbps’ye kadar ulaşılabildiği görüldü. Bu da dakikalarca bir dosyanın inmesini beklemek yerine saniyeler içinde işlemi tamamlamak anlamına geliyor.  5G teknolojisi kullanılmaya başlandığında ise 1000 Mbps’ye kadar yüksek hızda internet deneyimi sunacak.

Bir diğer önemli nokta da cep telefonlarının bu teknolojiye uygun olması. Bazı telefonlar 4,5G için uyumlu değil ve bu durumda söz konusu teknolojiden yararlanılamıyor. LTE desteğine sahip olup olmadığınızı cihazınızın şebeke ayarları kısmından kontrol edebilirsiniz.

4,5G ihalesinin tamamlanmasının ardından akıllara bir soru daha takıldı. Kullanılacak olan bu teknoloji faturalara nasıl yansıyacak? Elbette verilecek olan hizmetin kalitesinden dolayı fiyatlarda bir yükseliş meydana gelecektir ama bunun rekor bir seviyede olması beklenmiyor. Yeni teknolojiyle mobil veri tüketiminin ve kotanın artacağını hesaba katmak gerekiyor.

Altyapıların tamamlanmasının ardından 4,5G teknolojisi daha rahat kullanılabilecek. Şirketler kullanıcıların beklentilerini karşılayabilmek adına bu konudaki çalışmalarına hız vereceklerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting