Bilgisayarları Virüslerden Koruma Yöntemleri

İşyerlerimizde ve evlerimizde sıklıkla kullandığımız bilgisayarlar, yüklenen programlar ya da internet yoluyla pek çok tehlikenin ortasında kalabiliyor. Virüs adı verilen kötü amaçlı yazılımlar çoğu zaman kullanıcıları zor durumda bırakıyor.

Öncelikle virüsün ne anlama geldiğini açıklayalım. Virüsler kelime işlemcileri ya da veritabanı programları gibi bilgisayar üzerinden kolayca aktif hale gelebilen programlardır. Aynı zamanda diğer program ve disklere bulaşabilirler. Bunun için ücretsiz olarak sunulan uygulamalar ve oyunlara dikkat etmek gerekiyor. İndirildikleri takdirde içlerinde bulunan virüsleri de bilgisayara ulaştırıyorlar.

Virüslerinde çeşitleri bulunuyor: Boot sektöre bulaşan, komut işlemcisine saldıran, genel amaçlı bulaşan virüsler gibi. Peki, cihazınızda virüs olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Yüklediğiniz programlar yavaş çalışıyorsa, kaydettiğiniz dosyalar kayboluyor ya da adları değişiyorsa, RAM’de sürekli bir azalma meydana geliyorsa, daha önce karşılaşılmayan hatalar ortaya çıkıyorsa bilgisayarınız tehdit altında demektir.

Bilgisayarı kötü amaçlı yazılımlardan ve virüslerden korumanın yolları elbette var. Bunun için öncelikle anti virüs programlarını sürekli olarak güncellemek gerekiyor.  Çünkü her yeni anti virüs programı farklı bir virüsün doğmasına yol açıyor. Kötü niyetli kişilerin durmaksızın karşı atak yapmaları sonucunda elinizde bulunan eski sürüm koruma programı işe yaramayabilir.

*Uygulanacak yöntemlerden biri de yabancı kişilerden gelen, içeriğini bilmediğiniz mailleri okumamaktır. Bu tarz gönderiler çoğunlukla virüsleri de beraberinde taşır.

*Kullanmak istediğiniz programları indirmeden önce virüs taramasından geçirmek bilgisayarınızı güvende tutabilir.

*Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da güvenli olmayan sitelerde dolaşmamak çünkü yayınlanan reklam ve linkler virüsleri cihazınıza gönderebilir.

*Sıklıkla virüs taraması yapmanın şart olduğunu da belirtelim. Belli zamanlarda taramaları tekrarlamak farkında olunmadan bilgisayara yerleşen kötü amaçlı yazılımları engellemeye yardımcı olur.

Son olarak önemli dosyalarımızı, albümlerimizi ve daha birçok şeyi sakladığımız bilgisayarları korumak adına yapılması gerekenlere dikkat ederek, kötü niyetli kişilere açık kapı bırakmamak gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting