Bitcoin Madencileri 160 Ülkeden Daha Fazla Elektrik Harcıyor

Bu sene Bitcoinminingi (madenciliği) için harcanılan elektrik miktarı, 160 ülkenin senelik elektrik harcamasından çok daha fazla…

Bitcoinin hızla artış sağlayan değeri, 2017 senesinde çok ilgi çekti. Bitcoin ile alakalı yüz binlerce haber yapıldı. Bu da bitcoine olan ilgiyi arttırdı. Yıl sonu beklentisi 10.000 dolara ulaşması beklenirken, bugün itibariyle (28.11.2017) bitcoinin değeri 10.029 dolara ulaştı.

Durum böyle olunca, BitcoinMining (madenciliği) yapan şirketlerin sayısı da önemli ölçüde arttı. 2017 sene başından itibaren, bitcoinmining yapanların kullanmakta olduğu elektrik miktarı, 160 ülkenin 1 senelik harcamasını geçti.

Sanal paraların istatisliklerini hesaplayan Digiconomist, Bitcoinmining için harcanılan elektrik tutarının 29.05 KW (TWh) olduğunu açıkladı.

Bu elektrik değeri, Azerbaycan, Gürcistan, İrlanda, Çoğu Afrika ülkelerinin senelik elektrik harcamasından fazla olduğu gözükmektedir.

Örnek olarak İrlanda’nın 1 senelik elektrik ihtiyacı 25 TWh’dir.

Bitcoin, 2009 yılında kişi veya kurumlar tarafından kontrol altına alınmayacak şekilde yapılmıştır.

Bitcoinin tasarımcıları, planlarını sınırlı sayıda sanal para üretmek üzerine yaptılar. Dünya üzerinde toplam sadece 21 milyon BTC yani Bitcoin toplanabilir. Bitcoinmininge (madenciliğe) artan ilgiden dolayı, madencilik her geçen gün daha zor bir hale getiriliyor. Eskiden daha basit sistemlerle yapılan bitcoin madenciliği için, şimdi çok daha büyük ve güçlü işlemciler gerekmektedir.

Büyük ve güçlü işlemciler, çok daha fazla elektrik ihtiyacı demektir. İng Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, 1 Bitcoin aktarma için kullanılan elektrik, 4 kişilik bir hanenin, 1 aylık elektrik harcamasına denktir.

Bitcoinmining, elektrik maliyeti açısından, Çin de yapılmaktadır. Bitcoin madenciliğinin yaklaşık %80’i Çin de yapılıyor. Başta Greenpeace olmak üzere birçok kuruluş, artan elektrik tüketimleri sebebiyle, Bitcoin ve benzeri sanal para birimlerinin, çevreye olumsuz etkileri olduğu konusunda ciddi kaygılar taşımaktadır.

Yetkililer Çin’deki elektrik üretiminin büyük bir kısmının hammaddesinin, fosil yakıtlar olduğunu belirtmektedir. Fosil yakıtların, ekolojik denge üzerinde ciddi olumsuz etkilere sebep olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting