Bulut Depolama Sitemi Nedir?

Bulut depolama sistemi son zamanlarda oldukça fazla tercih edilen hizmetlerden biri olmuştur. Bilgisayarda fazla yer kaplayan dosyaların internet üzerinde saklanması ve her yerden ulaşılabilmesi bulut depolama sisteminin popüler olmasını sağlamıştır. Güvenli olmaları da artı yönlerinden biridir. Google Drive, Dropbox, G Cloud gibi isimler bu servislere örnek olarak gösterilebilir.

Zaman içerisinde kullanılan dosyaların artması, fotoğrafların saklanmak istenmesi gibi nedenler depolama alanlarının önemini artırmıştır. İşleri halledebilmek için kullanılan bilgisayarlarda yer kalmaması sonucu kullanıcılar bulut depolama sistemlerine yönelmiştir. Sistem usb bellek kullanımına çok benzese de onun gibi yanımızda bir şey taşımamız gerekmiyor. Dolayısıyla yanımıza almayı unuttuğumuz için kaygılanmamız gereken bir durum da söz konusu olmuyor.

Peki, bu sistem nasıl kullanılıyor?

Bulut depolama sistemini kullanmak isteyenlerin öncelikle seçtikleri servislerden birine üye olmaları gerekmektedir. Kişiler isteklerine ve almayı düşündükleri hizmete göre farklı seçenekler arasından dilediğini tercih edebilir. Daha sonra internet üzerinden giriş yaparak sistemi kullanmaya başlayabilir, dosyalarını yükleyebilirler.

Sistemin özelliklerinden en iyisi her yerden dosyalara ulaşabilme imkânını sağlamasıdır. Birden fazla kişi ortak olarak bu sistemi kullanabilir, diledikleri yerden giriş yaparak dosyalara ulaşabilirler. Farklı alanlarda birçok dosyanın tutulması yerine tek bir yerde güncellemeler yapılabilir.

Servislerin de kotası bulunuyor ve depolama miktarı belli bir seviyeye ulaşana kadar ücret almıyor.  Böylece fazla bir şey yüklemeyenler ücretsiz olarak hizmetten yararlanabiliyor.

Kötü yanları yok mu diye soranlar için cevap ‘sistemi kullanmak istiyorsanız güvenmek zorundasınız ‘ olacaktır zira internet ortamında yüzde yüz güvenlik pek mümkün değil. Bunun için alacağınız önlem sizin için çok özel olan dosyaları yüklememektir.

Son olarak bulut depolama sistemine kaydettiğiniz her türlü dosyaya internetin olduğu her yerden ister bilgisayar kullanarak isterseniz de cep telefonu veya tabletinizden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting