Diz Üstü Bilgisayarların Batarya ve Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır?

Dizüstü bilgisayar günümüzde masaüstü bilgisayarlardan daha fazla kullanılmaya başlandı. Bununla beraber şarj sorunu da gündeme gelmiş oldu. Dikkat edilmediği takdirde uygulamaların ve tercih edilen diğer seçeneklerin şarjı çabuk tükettiğini ve bu konuda kullanıcılara sıkıntı yaşattığını biliyoruz. Peki, yaşanacak sorunları önlemek adına ne yapılması gerekiyor?

*İlk olarak laptopta bulunan USB cihazların ve optik sürücülerin bağlantılarını devre dışı bırakabilirsiniz. Mouse kullanmak yerine de bilgisayarın kendi ne ait touchpad’ini tercih ederek şarjınızı muhafaza edebilirsiniz.

*Cep telefonlarında uyguladığımız bir yöntem dizüstü bilgisayarlarda da işimize yarayabilir. Ekranın parlaklığını azaltarak fazladan şarj harcanmasının önüne geçmek mümkün.

*Yapılan yanlışlardan biri de uzun süre kullanılmayacak olan bilgisayarın açık olarak bırakılmasıdır. Bu şarjınızın daha çabuk tükenmesine neden olur. Şayet bilgisayar başından ayrılacaksanız bekleme modunu tercih ederek bataryanızın da ömrünü uzatabilirsiniz.

*Oyun oynamanın ya da HD kalitede video izlemenin de şarj süresini kısalttığı tespit edilmiştir.

*Yine cep telefonlarından vereceğimiz bir örneği dizüstü bilgisayarlarına uygulayabilirsiniz. İnterneti kullanmadığınız zamanlarda bağlantıyı kapatmak şarjınızın daha uzun süre gitmesini sağlar. Aynı şekilde bluetooth bağlantınızı da devre dışı bırakabilirsiniz.

*Dizüstü bilgisayarların bataryalarını çok soğuk ya da çok sıcak ortamlarda bulundurmamakta fayda var. Her iki durumda da bataryanın çalışması zor olacağından ömrünün kısalmasına neden olacaktır.

*Bilgisayarınızın gereğinden fazla ısındığını düşünüyorsanız özellikle bataryanızı korumak için mağazalardan bir laptop soğutucu alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

*Yeni aldığınız bir bataryayı iyi performans gösterebilmesi için kullanmadan önce tam olarak şarj etmelisiniz.

Bataryaların ömrü ortalama iki yıl olarak biliniyor ancak uygulanan yanlış yöntemler yüzünden maalesef pek çok dizüstü bilgisayarın bataryasının ömrü azalıyor, şarj konusunda sorunlar ortaya çıkıyor. Yazımızda belirttiğimiz hususlara dikkat ederek bilgisayarınızı daha rahat kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting