Dünyanın En Zenginleri Listesinde Jeff Bezos, Bill Gates’i Geçti

Forbes’un hazırladığı listede, Amerikan e-ticaret devi Amazon’un kurucusu ve Ceo’su Jeff Bezos, dünyanın en zengin kişisi ünvanını, Bill Gates’in elinden aldı.

Her yıl hazırlanan ‘’Gerçek Zamanlı Dünyanın Milyarderler Listesi’’ bu seneki birincisi Jeff Bezos, servetini 2.3 milyar dolar arttırdı ve toplamda 100.4 milyar dolara çıkardı.

İlk 1999 yılında Bill Gates, tarihte ilk kez 100 milyar dolar sınırını aşan kişi olmuştu. Şimdiye kadar bu başarıya ulaşan 2. kişi Jeff Bezos olmuştur. Jeff Bezos’un 1. olmasında, Bill Gates’in 4.6 milyar dolarlık, son 17 yılın rekor yardım bağışının etkisi büyük. Bill Gates, 1999 yılından bugüne kadar toplam 35 milyar doların üzerinde bağışta bulundu.

Jeff Bezos’un, Dünya’nın En Zengin Ünvanı’nı ilk alışı değil. 27 Temmuz tarihinde, ilk kez 1. Sıraya yükselen Jeff Bezos, sadece 8 saat sonra ünvanını kaybetti. 27 Ekim 2017 tarihinden itibaren, tekrar 1.’lik ünvanını alan Bezos, halen ünvanını korumaktadır.

Jeff Bezos Kimdir?

Amazon.com’un sahibi Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 tarihinde, A.B.D’nin New Mexico eyaletinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda başlayan başarı öyküsüne sahip Jeff Bezos, ilkokulu bitirdikten sonra Üstün Yetenekli Çocuklar Lisesinde de bu başarıyı devam ettirip, liseyi birincilikle bitirdi.Daha sonra Princeton Üniversitesi’nde, Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nü yine birincilikle tamamlamıştır.

Diplomasını aldıktan sonra, aynı yıl Fitel firmasının on birinci elemanı olarak işe başladı. Başarısını devam ettirip, 1 yıl sonra aynı firmada müdür yardımcılığına terfi etti. Henüz 23 yaşında olan (1987) Jeff Bezos, 1998 senesinde başkan yardımcısı asistanı olarak, Bankers Trust Company de işe başladı.

26 yaşındaki Bezos, işe başladıktan 10 ay gibi kısa bir sürede Bankers Trust Company de başkan yardımcılığına terfi ederek, şirket tarihinin en genç başkan yardımcısı ünvanını aldı.

1990 Aralık ayında, D.E Shaw Hedge şirketinde başkan yardımcısı olarak yeni işine başladı. 1993 yılında, aynı şirkette kendi asistanı olan Mackenzie Tuttle ile evlendi.

16 Temmuz 1995 tarihinde www.amazon.com ‘u kurdu. Marka isminin özellikle ‘’A’’ harfi ile başlamasını isteyen Jeff Bezos, Güney Amerika da bulunan, dünyanın en büyük nehrinin ismi olan amazon ismini sözlükte bulmuştur.

Amazon.com şuan dünyanın en büyük e-ticaret sitesidir.2017 Marka Değerleri Listesinde, Google ve Apple’dan sonra 106.4 milyar dolar marka değeri ile 3. Sırada bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting