Elektrikli Uçaklar İçin Tarih Verildi: 2020

ElonMusk’ın sahibi olduğu Tesla’nın, öncülük ettiği elektrikli uçak projesi, havacılık tarihinde devrim olarak görülüyor. Birçok firmanın da üzerinde çalıştığı proje, havacılık dünyasını baştan şekillendirecek gibi gözüküyor.

Siemens, Airbus, Rolls-Royce şuanki havacılıktan çok daha temiz olan, hibrit elektrikli motor teknolojisinin gelişimi için çok büyük çalışmalar yapmaktadır. British Aviation şirketi tarafınca üretimi yapılan BAe 146 yolcu taşıma uçağına, 3 jet motorunun yanı sıra, 1 adet elektrik ile çalışan motor ekleyecek. E-Fan X ismini koydukları bu proje, başarılı olduğu takdirde önümüzdeki yıllarda, yolcu taşıma uçaklarının 4 motorunun da elektrikli olabileceğinin sinyallerini veriyor.

Minimum 10 maksimum 50 kişi kapasiteli yolcu taşıma uçaklarına ev sahipliği yapması planlanan hibrit motorlu uçakların, 2020 yılında deneme uçuşlarına başlanacağı, başarılı olunduğu takdirde 2025 yılında ise ticari amaçlı kullanım içinde başlanabileceğini bildirdi.

Hibrit motorlu uçakların, tek bir şarj ile 1125 km yol gidilebileceğini açıkladılar. Sürekli yapılan çalışmalar ve gelişen teknoloji ile menzilinin daha da yükseleceğine inanılıyor.

Tasarıyı, Almanya Frankfurt şehrinde hazırladıkları ve birçok medya kuruluşunun ilgi gösterdiği basın toplantısı ile bildiren şirket yetkilileri, neden sadece elektrik ile çalışan uçak yapılmadığı yönündeki sorularına, elektrik ile çalışan motor pillerinin ve bu pilleri soğutmada kullanılan donanımın ağır olması nedeniyle, şimdilik havacılıkta kullanılmasının mümkün olmadığını belirtti.

Elektrikli araba ve tırlara daha yeni yeni alışmaya başlamışken, elektrikli yolcu taşıma uçağı fikri çok büyük bir sürpriz oldu. Bu konuda öncülük eden ElonMusk ve ekibinin, karşımıza daha ne gibi yeniliklerle çıkacağı merakla bekleniyor. Sizce yolcu taşıma uçaklarından sonra, elektrikli motor teknolojisini nerelerde görebiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting