Intel ve 3M’den Sıvı Soğutmada Devrim

Yüksek performanslı bilgisayarların ısı problemi, en büyük sorunlar arasında yer alıyor. Çalışırken çok fazla ısı açığa çıkaran bilgisayarları doğru şekilde soğutamamak, hassas donanımların hasar görmesine sebep olabiliyor. Bu durum süper bilgisayarlar olduğunda ise çok daha büyük bir problem haline gelebiliyor.

Bu konuda çalışmalar yürüten iki dünya devi Intel ve 3M bu konuda birlikte çalışarak, bilgisayarları soğutacak yeni bir yöntem geliştirdiler. 3M markası tarafından geliştirilen Novec isimli geçirgen olmayan bir sıvıyı soğutucu olarak kullanan Intel, bilgisayarları bu sıvıya batırarak, soğuk bir çalışma ortamı sağlıyor. Sıvılar, ısıyı uzaklaştırmada hava soğutmadan çok daha başarılı olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

novec

Intel tarafından yapılan hesaplamalara göre yeni yöntem, veri merkezlerinde ortaya çıkan ısıyı soğutmak için harcanan enerjiyi çok yüksek oranda azaltıyor. Bu büyük düşük ise enerji faturalarında yüzde 95 oranında azalma yaşanabilmesine yardımcı oluyor. Ancak bilgisayar parçalarını sıvı içine daldırmak beraberinde yeni sorunları ortaya çıkartacaktır.

Özellikle de bilgisayarın donanım parçalarının bakımı ve tamiri bu soğutma sistemini kullananlar için çok daha zorlu bir hale gelecektir. Yine de bu ek maliyetler, sağlanan enerji tasarrufunun yanında daha ufak kalacağı için yüksek performanslı bilgisayar kullanıcıları için yine avantajlı hale gelecektir. Bu neden dolayısı ile de yüksek performanslı bilgisayar donanımlarına sahip olan kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde kullanılacağı ve büyük bir ilgi göreceğine dair kesin gözüyle bakılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting