İnternet İçin RTÜK Denetimi Dönemi Başladı!

İnternet İçin RTÜK Denetimi Dönemi Başladı!

İnternet için RTÜK denetimi dönemi meclisin onaylaması ile hayat geçmiş oldu. Türkiye’de sadece internet üzerinden yayın yapan medya kuruluşları da bu yasa ile birlikte artık RTÜK denetiminde olacak. İnternet üzerinden yayın yapan medya kuruluşları Radyo, Televizyon Üst Kurulundan lisans almak zorunda olacaklar.

Yasanın Getirileri

RTÜK’ten geçici yayın hakkı almış medya kurumları, sahip oldukları lisans ile internet ortamında da yayın yapabilecekler. Ancak internet üzerinden yayın yapan medya kuruluşları yayın hayatlarına devam edebilmek için RTÜK’ten lisans hakkı almak zorunda kalacaklar. İnternet ortamında yapılan yayınla ilgili durdurma ya da çıkarma kararları 24 saat içinde duruşma olmaksızın sulh ceza hakimleri tarafından alınabilecek. Bu kararları düzenlemek ve denetlemek için RTÜK ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu birlikte karar alabilecekler.

İnternet Yayınları da Denetlenecek

Yasanın asıl amacı internet üzerinden yayın yapan medya kuruluşlarının denetlenmesi olacak. Yapılan yayınlar RTÜK tarafından denetlemeye bağlı tutulacak ve bu sayede internet ortamında yapılan yayınların içeriğinde herhangi bir sakıncalı durum belirlenirse RTÜK tarafından müdahale edilebilecek. Ayrıca medya kuruluşları yayın hakkı kazanabilmek için RTÜK’ten yayın hakkı ve iletim lisans almak zorunda olacaklar. Bu sayede RTÜK internet ortamında yapılan yayınları denetleyebilecek. Yine yasa ile iletim lisansı ve yayın hakkı olmayan medya kuruluşlarının yayın yapması engellenecek. Bu düzenlemenin uygulanmasına ilişkin esaslar 6 ay içinde RTÜK ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yönetmelik çıkarılarak düzenlenecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting