Kişisel Verileri Paylaşan Facebook’a 40 Milyar Dolarlık Ceza Geliyor

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği yetkilileri Facebook’un kişisel verilerini usulsüz kullanıp kullanıcılarına ait bilgileri paylaşması ile ilgili çıkan bir takım haberler doğrultusunda harekete geçtiler. İddiaların saptanması gerçekleşirse ve suç unsurları tespit edilirse Facebook’u 40 milyar dolarlık bir ceza bekliyor olacak.

Kullanıcılarının Kişisel Bilgilerini Paylaşmış

Londra’da merkezi bulunan Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketi, 50 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz bir şekilde bilgilerini toplayıp, Kasım 2016’da ABD’de yapılan başkanlık seçimlerini etkilemek ve Haziran 2016’da İngiltere’de yapılan Avrupa Birliği referandumuna etki etmek için kullandığıyla ilgili suçlamalar var. Bu iddiaların üzerine ABD’de bulunan Federal Ticaret Komisyonu, İngiltere’de bulunan Bilgi Komisyonu ve Avrupa Birliği Parlamentosu harekete geçti ve kullanıcı bilgilerinin usulsüz kullanımıyla ilgili iddialar hakkında ayrıntılı bilgi için soruşturma başlattı.

Yapılan araştırmalar sonucunda kullanıcı bilgilerinin usulsüz bir şekilde kullanılmasına ilişkin iddianın gerçek olduğu belirlenirse Facebook’a 40 milyar doları aşan yüksek değerlerde para cezası uygulanabileceği belirtildi. Skandal iddiaların ortaya çıkmasının ardından Facebook hisselerinde sert bir düşüş yaşandı ve Facebook’un kurucusu ve üst düzey yöneticisi Zuckerberg’in kişisel serveti 74.5 milyar dolardan 67.7 milyar dolara düşerek eridi. Diğer taraftan Facebook’u sil kampanyası başlatıldı ve kullanıcılar Facebook’u silmeye davet edildi.

Facebook’un Kurucusu Zuckerberg’den Açıklama Geldi

Facebook’un kurucusu ve üst düzey yöneticisi Zuckerberg skandal iddialar karşısında sessizliğini bozdu. Zuckerberg açıklamasında hata yaptık dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting