Mobil Bir Dünyaya Doğru

Apple’ ın ilk akıllı telefonu piyasalara sürmesinden bu yana olağanüstü bir hızla gelişmeye devam eden mobil dünya, her geçen daha önemli ve farklı bir gelişmeyle tüm dünyayı mobil bir hale dönüştürmeye devam ediyor.  Paypal gibi sanal bankacılık sistemleri bir adım önde koşarak, tamamen cep telefonları üzerinden gerçekleştirilecek bir hesap açma, sipariş verme ve ödeme gerçekleştirme işlemleri sistemini kullanıcılarının hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

Bununla birlikte ülkemizde gelişmelerin arkasında kalmamak için çalışmalara hız vermiş durumda. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, hali hazırda kullanılmakta olan ödeme sistemi yasasını değiştirerek çağımıza uyumlu hale getirmek için düğmeye basmış durumda.

Türkiye’ de faaliyet gösteren Gsm operatörleri ile birlikte hazırlanan yeni ödeme sistemi cep telefonları ile cüzdanları birleştirmeyi hedefliyor. Kısa süre içerisinde kredi kartı ve banka hesapları ile ilişkilendirilebilecek olan cep telefonları ile tüm ödemelerimizi kolaylıkla cep telefonları üzerinden yapabileceğiz. Bu konudaki hazırlıkların son aşamasına geldiğine belirten yetkililer, Lisans dağıtımının Merkez Bankası üzerinden yapılacağı bir denetleme mekanizmasını da geliştirmiş bulunuyor.

Yaşam standartlarımızı yükselterek yaşamlarımızı çok daha kolay hale getirecek olan uygulamanın, yasallaşmasını beklemekte olan pek çok büyük yatırımcı var. Dolayısı ile yasanın çıkması ile birlikte birçok yeni hizmet türü ile karşılaşacağımız kesin durumda.

Akıllı telefonlardaki yakın alan iletişim teknolojisini kullanacak olan ödeme sistemi ile kredi kartı yerine cep telefonları kullanarak ödemeler gerçekleştirilebilecek. Bu durumun zaten yoğun oranda tercih edilen akıllı telefonların, Türkiye piyasasında tüketici tarafından hareketli bir döneme gireceği de kesin gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting