Samsung ve Apple Rekora Doğru

Apple ve Samsung çıkardığı yeni telefonlarla 2012’nin ilk başlarında en çok kazananlar arasına girdi. Apple ve Samsung 2012’nin başlarında ve ortalarında çıkardığı akıllı telefonlarla dünya genelinde %50’sini oluştururken, kâr payının neredeyse tamamını alarak ( %90’lık kısım ) rekor başarı sağladılar.

Teknoloji pazarının nabzını tutan ABI Research yayımladığı istatistiklere göre Apple ilk yarıda toplamda 35 Milyon telefon satışı gerçekleştirirken, Samsung ise 43 Milyon ile liderliği kaptı. Apple ve Samsung’un gerisinde kalan Nokia 11,8 Milyon telefon satışıyla, üçüncü sırada kendine yer buldu.

ABI Research yöneticilerinden M. Morgan “ Nokia, Samsung ve Apple pazarına yetişebilmesi için Symbian işletim sistemindeki düşüşü dengeleyip, yeni çıkaracağı Windows Phone’nun Pazar payını en az %3.000 yükseltmesi gerektiğini” dile getirdi. Morgan’ı asıl endişelendiren konu, üçüncü sıraya oturan Nokia’nın, Apple ve Samsung’u yakalamayacağı. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi Symbian işletim sistemi kullanması. Bildiğimiz üzere, Symbian geliştirilebilmesi açısından İOS ve Android’i yakalayamaması.

Dünya genelinde akıllı telefon piyasasının  %50’lik kısmını oluşturan ikili, kazançlarını daha fazla arttırmak için yönlerini dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin pazarına çevirdi. Research’ın verilerine göre, akıllı telefonların Çin pazarına girdikten sonra Nokia’nın Pazar payı bir hayli düştü ve bu açığı kapatmak için Samsung ve Apple devreye girdi. Nokia, bu ikiliyi yetişmek için bir şeyler yapması gerektiğinin farkına varması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting