Smart TV Size Karşı Ajanlık Yapabilir

Son yıllarda ki özellikle 2000 lerin başlarından itibaren teknolojinin yakaladığı gelişimi takip etmek çok zor hale geldi. Önce bilgisayarlarda başlayan değişimleri ‘’Akıllı Telefon’’ lar izledi ve hayatımıza belki de iş ve eğitim hayatımızın en büyük kolaylığı haline gelen tabletler hayatımıza girdi. Bu gelişimin hayatımızın her alanına yayılmasından televizyonlarda nasibini aldı tabi ki. Artık neredeyse hepimizin evinde devasa boyutlarda, yeri geldiğinde bir internet kablosu ve klavye ile bilgisayar yerine kullanabileceğimiz Smart TV ler hayatımıza dahil oldu.
Peki teknolojinin son yıllarda yakaladığı büyük sıçrayışlarla birlikte özel hayatın gizliğinin azaldığını düşünüyor musunuz? Öyle ki üzerinde dahili kamera ile gelen her cihaz isteğiniz dışında sizi gözetliyor ve kaydediyor olabilir. Akıllı telefonlar gibi akıllı televizyonlar da hacklenebilir ve sizi gözetleyebilir. Black Hat güvenlik konferansında Aaron Grattafiori and Josh Yavor adlı araştırmacılar 2012 model Samsung Smart TV’ nin yazılımındaki kamera açma, Facebook ve Skype gibi sosyal medya uygulamalarını kullanma, dosya dizinlerini görüntüleme gibi konularda korsanlara avantaj sağlayan açıkları herkese gösterdiler.

samsung-smart-tv-smarthub-1

Grattafiori ; “TV’ nin sadece tek bir kullanıcısı olduğu için, içinde uygulama veya kayıt bulunan işletim sisteminde her kullanıcı sizinle aynı yetkilere sahip oluyor ve sizin yapabildiğiniz herşeyi yapabiliyor. Böylelikle korsanlar tam kontrol elde ediyor. ’’ Şeklinde durumu özetledi. Peki zayıf bağlantı mı sebep oluyor tüm bunlara? Geleneksel olmayan içeriğe karşı hassas olan Javascript veya HTML5 gibi faktörlerden korunma için kameranın önüne şeffaf olmayan bir bant yapıştırmanızı tavsiye etsek acaba bizlerde paranoya seviyesine ulaşan gizlilik ihlalini ortadan kaldırabilir miyiz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting