Uber Kullananlar Dikkat

2016 yılında, 57 milyon kullanıcının bireysel bilgileri sanal suçluların eline geçti. McAfee uzmanları, Uber üyelerinin bu sorunu en az sıkıntıyla atlatabilmeleri için hemen yapılması gereken önlemleri açıkladı.

Saldırı Nasıl Gerçekleşti

Ayrıntıları henüz belli olmayan, 2016 yılında yapılan bu saldırıyı 2 kişinin yaptığı tahmin ediliyor. 2 sanal suçlunun, 57 Uber üyesine ait isim, telefon numaraları ve e-mail adreslerine ulaştı. Bu zamana kadar üyelerinden saldırı bilgisini saklayan Uber, saldırıyı yapan 2 kişiye de fidye ödemiş. Daha sonra açıklama yapmak zorunda kalan Uber yetkilileri, yapılan saldıra 600.000 araç sürücüsünün ehliyet bilgilerinin de sızdığını belirtti.

Sanal suçlulara ücret ödenmesinin, çok sık görülen bir yöntem olmadığını belirten McAfeeLabs Başkan Yardımcısı Vincent Weafer, firmalar fidye ödenmesinin öğrenilmesini istemediğinden dolayı, büyük olasılıkla bu tip kayıtların bir kısmı kayda geçmiyor.

Kişisel Verilerin Risk Altında Olduğunu Bilmek Herkesin Hakkı

Yapılan saldırının 2016 senesinde olmasına rağmen, Uber’in zararı minimum seviyeye çekmek için, hackerlara fidye vererek, çalınan bilgilerin piyasaya düşmesini engellemeye çalışmıştır. Weafer yaptığı açıklamada ‘’ Firmaların bu tarz saldırılardan sonra hemen açıklama yapması gerekiyor. Bireysel bilgilerin, hackerların elinde olduğunu bilmek herkesin en doğal hakkıdır. Bu olayın açığa çıkması 1 seneyi buldu. Önceden de bilgi sızmalarına dair bilgilendirmelerin, epey süre sonra yapıldığına tanık olduk. Firmaların, üyelerine bu tarz saldırılar sonrasında en hızlı biçimde açıklama yapmak zorundadır’’ dedi.

KendisinindeUber üyesi olduğunu belirten, McAfee Baş Bilimcisi Raj Samani ‘’ Uber üyelerine saygı göstermemiş. Milyonlarca üye, son bir sene boyunca, bireysel bilgilerinin nerede ve kim tarafından kullanıldığını merak ve endişe ediyor. Bunun tek sorumlusu Uber’dir. Saldırıyı gizlemekle kalmamış, bir de hackerlara fidye ödemesi yapmıştır. Uber yetkilileri bu sayede sanal suçların daha çok artışına doğrudan fayda sağlamış ve bu yüzden hesap vermeleri gerekmektedir’’ dedi.

Uber Kullanıcılarına 4 Maddelik Önlem Planı

McAfee Tüketici Güvenliği Baş Uzmanı GaryDavis, paylaştığı bir açıklamada, Uber üyelerinin zaman kaybetmeden yapması gereken dört maddeyi açıkladı.

  • Uber, e-mail hesapları ve bütün platformdaki parolalarınızı değiştirin.
  • Kredi kartı ekstrelerini inceleyin. HackerlarUber hesaplarınıza ulaştıysa, bir olasılıkla finans bilgilerinize de ulaşmış olabilir. Bu yüzden tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Şüphelendiğiniz en ufak bir işlemde, hiç vakit kaybetmeden bankanızla iletişim kurun.
  • Bu sızıntının, Uber’in mobil uygulamasını kapsayıp kapsamayacağı bilinmiyor. Bu sebeple mobil cihazlarınızın güvenliğini sağlayın.
  • Hackerlar çaldıkları e-mailleri kullandıkları, bilinen bir yöntem. Bu yüzden e-postanızda bilmediğiniz bir adresten gönderilen maillerin içindeki bağlantı linklerine asla tıklamayın. Mümkünse o maili açmadan direk silin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting