Terleme Nasıl Önlenebilir

Posted on

Terleme özellikle yaz aylarında birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Bazen hastalıktan dolayı bazen ise sıcaklardan kaynaklı olmaktadır. Terleme her zaman koltuk altında gerçekleşmemektedir. Bazen el, ayak, yüz veya sırt kısmında terleme olayı gerçekleşebilmektedir.

Bu gibi birçok değişik bölgede oluşan terlemeyi önleyebilmenin ilk yolu temizliktir. Olduğundan fazla terleyen insanlar ise bu tür temizliklere daha fazla özen göstermelidir. Çünkü vücuttan atılan toksit maddeleri tekrardan vücut tarafından emilebilir. Bu yüzden sık sık duş almak terlemeyi önler. Terleme olayının fazla olduğu bazı dönemler bulunmaktadır. Bunlar; hamilelik, ergenlik ve menopoz dönemleridir. Bazen ise bazı kişilerde koltuk altı bölgesinde aşırı terleme sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu hem terleme hem de koku olarak kişileri rahatsız etmektedir. Bunun sebebi ise çoğunlukla stresten kaynaklı olmaktadır. Stres yaşayan insanların vücudu olduğundan fazla çalışır ve koltuk altı bölgesinde bulunan bezler aşırı ter salgılamaya başlar. Aşırı terlemenin sebebi tabi ki de sadece stresten kaynaklı değildir.

Diğer bir sebebi ise tiroit bezinin fazla çalışmasıdır. Bununla birlikte böbrek üstü bezlerinde yaşanan rahatsızlıklar, insülin, şişmanlık ve hipoglisemi aşırı terlemeye sebep olabilecek rahatsızlıklardır. Şimdiki zamanda bu tür rahatsızlıkların tedavisi oldukça basit bir hal almıştır.

İlk başta hastanın aşırı terlemenin sebebi öğrenilir ve vücudunda aşırı terlemeye sebep olan rahatsızlıkların olup olmadığı öğrenilir Daha sonra hastanın menopoz durumuna ve aynı zamanda kilosuna da bakılır. Bundan sonra tedavi işlemine geçilir. Koltuk altı terlemesi için yapılan tedaviler 3 şekildedir. Bunlar; botox, cerrahi yöntemler ve lazer ile tedavi yöntemleridir. Bunun dışında bitkisel yöntemlerle de bu soruna engel olabiliriz. Bunlar ise; adaçayı, domates suyu, sirke ve limon ile tedavi yöntemleridir.

Bu tarz yöntemler tabi ki de herkese uygulanmaz. Daha önce hastalık öğrenilmeli ve daha sonra hangi yöntem kişiye uygun ise onunla tedaviye başlanmalıdır. Bunları dikkate aldıktan sonra sorununuza kısa zamanda çözüm bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir