Trafik Sigortası Nedir? Zorunlu Mu?

Trafik sigortası nedir, denildiğinde aklımıza ilk olarak kaza gelmektedir. Kısacası kazaya karıştığınız zamanda cebinizden para çıkmamasını engelleyen ve karşı tarafında masraflarını karşılayan bir sigorta türüdür. Motorlu araçlar, trafikte seyir veya park halindeyken herhangi bir kazaya karışabilirler. Araçların maddi değerleri çok yüksek olduğu için, oluşacak hasarlar da büyük meblağlar tutabiliyor. Bu meblağların nasıl karşılanacağı sürücüler arasında muamma olabiliyor. Zararı minimuma indirmek için trafik sigortası yaptırmanızda fayda var.

Ticari veya hususi fark etmeksizin her türlü motorlu araca trafik sigortası yaptırmak zorundasınız. Aracınızı sıfır ya da ikinci el alsanız dahi satışını aldığınız andan itibaren sigortanızı yaptırmaya mecbursunuz. Aksi takdirde trafiğe çıkamıyorsunuz. Herhangi bir kazada haklı olsanız bile sigortanız olmadığından dolayı haksız duruma düşebilirsiniz.

Trafik Sigortası Nedir?

Sigorta, sözcük anlamına göre güvence altına almak demektir. Aracınızın cinsine göre belirli bir meblağ ödeyerek, olası hasarlarda maddi zararlardan kurtulmuş oluyorsunuz. Trafik sigortası; aracınızla bir kazaya karıştığınızda karşı tarafın aracında oluşan hasarı ödeyen sigorta sistemidir.

Trafik sigortası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan bir sigortadır. Hasarlı kazalarda, karşı tarafın hasarını karşılamayı garanti altına almaktadır. Bu güvence maddi ve bedeni hasarların tamamını karşılamaktadır.

Trafik Sigortası Nedir?
Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası kazaya karışan karşı tarafın hasarını karşılar. Sizin maddi veya sağlık gibi hasarlarınızı karşılamaz. Bu sigortanın amacı üçüncü kişilerin hasarlarını güvence altına almak olduğu için, sizin hasarınızı da karşı tarafın sigortası karşılar. Bu nedenle herhangi bir kaza sonucunda sigorta şirketinizden hasarınızın giderilmesi talebinde bulunamıyorsunuz.

Bazı araç sahipleri kasko ile trafik sigortasını karıştırıyorlar. Aracınızdaki hasarın karşılanmasını istiyorsanız, kasko yaptırmanız gerekiyor.

Trafik Sigortası Zorunlu Mu?

Her aracın yaptırması zorunludur. Bu zorunluluk Karayolları Trafik Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Bu nedenle sigortaya “zorunlu trafik sigortası” deniliyor. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmanızın gerekçesi, oluşan kazalara karşı üçüncü kişileri korumaktır.

Aracınıza trafik sigortası yaptırdığınızda belirli bir trafik sigortası fiyat ödüyorsunuz. Ödediğiniz fiyatla, olası çok yüksek maddi hasarları ödemekten kurtuluyorsunuz. Trafik sigortasının böyle bir avantajı da bulunuyor.

Trafik sigortası zorunlu olmakla birlikte, sigorta yaptırmadan aracınızla trafiğe çıktığınızda aracınızın bağlanma riski bulunuyor. Olası kazalarda, sigortanız olmadığından dolayı cezai yaptırımlara da uğruyorsunuz.

Trafik Sigortası Neleri Kapsıyor?

Araç sahipleri ve sürücüler zorunlu trafik sigortası yaptırdıklarında her türlü hasarın karşılanacağı düşüncesini taşıyorlar. Sigortanızı yaptırırken her sigortada bulunması gereken ana teminatlar bulunuyor. Bunların dışında da sizin özel olarak ekletebileceğiniz ek teminatlar bulunuyor.

Ana Teminatlar; Zorunlu trafik sigortasında, maddi, sağlık, sakatlanma ve ölüm hasarları için teminat bulunuyor. Bu teminat hem araçleri hem de araç içinde bulunan kişileri kapsıyor. 2019 yılı itibariyle ana teminatlar aşağıdaki gibidir;

Maddi Hasarlar (bütün motorlu araçlar dahil); araç başına 36.000, kişi başına 72.000 liradır.

Sağlık giderleri; Her türlü araçlar için kişi başına 360.000 lira; motosikletler için kaza başına 1.080.000; otomobil, taksi, traktör, römorklar için kaza başına 1.800.000; minibüs, kamyonet, kamyon, iş makinesi, özel amaçlı römork, tanker, çekiciler için kaza başına 3.600.000; 18-30 koltuklu otobüsler için 6.480.000; 31 koltuk ve üstü otobüsler için de kaza başına 11.160.000 lira teminat veriliyor.

Sakatlanma ve Ölüm giderleri; Sağlık giderleri için verilen teminatların aynısı sakatlanma ve ölüm giderlerinde de teminat altına alınmıştır.

Ek Teminatlar; Zorunlu trafik kapsamında bulunmayan bazı hususların araç sahipleri ve şirketler tarafından kapsam altına alınmasıdır. Bunlar genel olarak; asistans yardımı, mini onarım, sigara yanığı ve hukuksal koruma teminat altına alınıyor.

Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Hazine Müsteşarlığı 12 Nisan 2017 tarihinde yayınladığı genelgeyle trafik sigortası fiyat sınırlaması getirdi. Genelgeyle sigorta primlerine tavan fiyat uygulaması getirildi. Sigorta şirketleri, sigorta primlerini belirlerken tavan fiyata dikkat ediyorlar. Şirketler sigorta primlerini belirlerken plaka kodunuzu, ehliyet yaşınızı, geçmiş yıllara ait hasar durumunuzu göz önünde bulunduruyorlar. Bu farklılıklar dolayısıyla sigorta primleri farklılık gösterebiliyor.

Trafik Sigortası Hesaplama Sistemi; Sigorta şirketleri trafik sigortası fiyat belirlerken Hazine Müsteşarlığının belirlediği hesaplama sisteminden yararlanıyorlar. Bu hesaplama sistemi 8 kademeden oluşuyor. Kademe yükseldikçe ödenen prim miktarı düşüyor, kademe düştükçe ödeyeceğiniz prim miktarı artıyor.

Kademe şu basamaklardan oluşuyor;

  1. kademe 0 zamlı
  2. kademe 0 zamlı
  3. kademe %50 zamlı
  4. kademe 0
  5. kademe indirimli
  6. kademe %30 indirimli
  7. kademe %45 indirimli

Trafiğe ilk defa çıkan bir aracın sigortası 4. kademeden başlatılıyor. Trafik sigortası bir yıl geçerlidir. İlk yılın sonunda herhangi bir hasarlı veya işlemli kazaya karışılmamışsa 5. kademeye yükseltiliyor. Fakat yıl içinde karışılan kaza sayısınca kademe düşürülüyor. Denk gelen kademeye göre prim belirleniyor.

Aracın cinsine, yılına, kullanıldığı ilin trafik yoğunluğuna, plaka koduna, ehliyet yaşınıza ve hasar durumunuza bağlı olarak primler belirleniyor. 2022 trafik sigortası Şubat dönemine göre; bir otomobilin kademelere göre üst tavan trafik sigortası fiyat listesi şöyledir;

Otomobillerde uygulanan tavan trafik sigortasının 5 bin 592 TL, en düşük trafik sigortasının bin 103 TL olarak belirlendiği yeni tarifede, trafik sigortası yaptırmamanın cezası ise 169 TL olarak kaydedildi. Bu tutar 15 gün içerisinde ödenmesi şartıyla yüzde 25 indirim ile 147 TL’ye düşerken; sigortanın olmaması durumunda bu cezaya ek olarak bir de trafikten men ve otopark parası gibi cezalar da devreye giriyor.

Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Zorunlu trafik sigortasını bu konuda yetkili sigorta şirketleri yapıyorlar. Bu nedenle herhangi bir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube Müdürlüklerine başvurmanız gerekmiyor. Trafik sigortasını yaptırmakta zorunlu olsanız da sigortayı hangi şirkette yaptırmanız konusunda serbestsiniz.

Sigorta şirketleri; her ne kadar üst limit konmuş olsa da teminat ve prim belirlemede farklılık gösteriyor. Bu nedenle araç ruhsatınız ve kimliğinizle sigorta şirketlerinden teklif alabilirsiniz. Size en uygun fiyatı veren sigorta ofisinden zorunlu sigorta poliçenizi yaptırabilirsiniz.

Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Zorunlu trafik sigortasının teminatları ve kapsadığı alan genel olarak belli olduğundan birçok araç sahibi poliçeyi incelemez. Poliçenin neleri kapsadığı ve teminatlarını okumaz. Herhangi bir hasarlı kaza durumunda da zor durumda kalabiliyorlar. Siz de olası kazalarda mağdur duruma düşmemek için zorunlu trafik sigortası yaptırırken bazı hususlara dikkat etmelisiniz.

1-Öncelikle size en uygun fiyatı veren şirketi belirleyiniz. Bunun için de bütün şirketleri gezip, yorulmanız gerekmiyor. Online olarak internetten bu hizmeti veren siteler bulunuyor. Bunlar aracılığıyla fiyat teklifi alabilirsiniz.

2-Poliçenizi yaptırırken araç ve kimlik bilgilerinizin doğru girildiğini kontrol ediniz. Poliçeniz hazırlandıktan sonra imzalamadan önce; araç bilgileri, kullanım şekli, markası ve modeli gibi özelliklerin doğruluğunu kontrol edin. Özellikle ruhsat bilgilerinin doğru ve tam olduğundan emin olunuz.

3-Poliçe döneminizde herhangi bir kazaya karışmadıysanız, poliçenizi yenilerken indirim yapıldığından emin olunuz. Bu konuda ilgili personeli uyarınız.

4-Poliçe tarihinizi unutmayınız. Çünkü poliçeler bir yıllıktır. Yıl bitiminde poliçe güvencesi bitecektir. Yenilemediğiniz takdirde, trafik sorgulamasında ceza yiyebilirsiniz. Her ne kadar sigorta bürosu son birkaç günde arayıp, hatırlatmada bulunsa da işinizi sağlama almanızda fayda vardır.

5-Trafik sigortasını zamanında yaptırmaya özen gösteriniz. Poliçenizin tarihi bittikten sonraki her 30 gün için %5 gecikme faizi uygulanır. Trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmanız yasaktır. Buna rağmen çıkarsanız hem ceza yersiniz hem de aracınız bağlanabilir.

Yorum yapın