Tumblr, Facebook’un Tahtına Göz Dikti

Posted on

Yanlış duymadınız. Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan Facebook, tahtını kaptırma noktasına geldi. Facebook, yapılan son bir araştırmaya göre genç kullanıcılar arasındaki yerini Tumblr’a kaptırdığını söyleyebiliriz.

Combinator’ın ortaklarından olan Garry Tan’ın Survata şirketinin yardımları ile gençlerin sosyal ağ alışkanlıkları üzerine yaptığı araştırmadan çıkan sonuçlar, yükselen trendlere yönelik ilginç bulgular barındırmakta.

13-18 yaş ve 19-25 yaş aralığındaki iki grubu inceleyen Garry, ergenlik çağındaki kişilerle genç yetişkinliklerin sosyal ağ kullanım alışkanlıklarını gözler önüne getirdi. 1038 kişinin katıldığı araştırmada katılımcıların Twitter, Facebook, Instagram, Tumblr ve Snapchat’i hangi sıklıkla kullandıkları öğrenilmeye çalışıldı ve yanıtlar şaşırtıcı idi.

Tüm katılımcılar arasında şaşırtıcı bir şekilde blog platformu Tumblr en çok kullanılan sosyal ağ olarak ortaya çıktı. Gençler Tumblr’ı çoğunlukla ünlülerin fotoğraflarına bakmak için kullanmakta. Üstelik blog platformunun önünde hala uzun bir yol olsa da Tumblr yatırımcıları gençlerin ilgisinin farkındalar. Para kazanma potansiyelinin farkına vararak bu konudaki ilk adımlarını geçtiğimiz yıl atan Tumblr birkaç ayda 13 milyon dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı.

Araştırmaya göre katılımcıların %59′u Tumblr kullandığını ifade eder iken %54′lük kesim ise Facebook’u tercih ettiğini söylediler. Facebook, çocuklar arasında hala bir hayli popüler olmasına rağmen gençlerin ilgisi başka sosyal ağlara kaymış durumda olduğu gözlenmekte.

Genç kuşağın yeni gözdelerinden bir diğeri ise Snapchat adlı sosyal platform. Gerçek zamanlı fotoğraf mesajlaşma uygulaması Snapchat 13-18 yaş aralığındaki gençlerin %13′ü arasında oldukça popüler ve bu popülerlik gittikçe de artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir