Erdek Tatil Yeri

Özellikle Marmara Bölgesi’nin yoğun nüfusu olan şehirlerinde yaşayan insanlar için hayat hem oldukça monoton hem de şehrin gürültüsünden, işlerin stresinden dolayı oldukça psikolojik olarak kötü olabiliyor. Dolayısıyla insanlar en azından yılın belirli zamanlarda tatil yapmak, biraz olsun şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşmak istiyorlar.

Ancak bu her zaman için kolay olmuyor. Özellikle kendi işlerinde çalışan insanlar için güney kıyılarına inmek, uzun süreler tatil yapmak hayalden öteye gidemiyor. Dolayısıyla birkaç günlük kaçamaklar ve hatta mümkünse günü birlik tatiller daha cazip geliyor. Marmara Bölgesi’nde bu şekilde tatil yapmak isteyen insanların büyük bir çoğunluğu, oldukça temiz bir denize ve çok güzel kumsallara sahip olan Erdek’i tercih etmektedirler.

erdek-tatil

Erdek tatil bölgeleri arasında en çok tercih edilen ilçelerden birisi olmasının nedeni hem coğrafi olarak Marmara Bölgesi’nin büyük şehirlerinden kolaylıkla ulaşabilir olması hem de deniz turizmi ile doğa ve kültür turizminin bir arada bulunmasından kaynaklanır. Balıkesir’in Marmara kıyılarında bulunan bu tatil bölgesi,  İ.Ö. 5400 yıllarından itibaren iskan görmüş olup, büyük bir kültür birikime sahiptir. Eski çağlarda Kyzikos olarak adlandırılan bölgede yapılan kazı çalışmalarında çok sayıda eser ele geçmiştir. Bu gün halen bu harabeleri görebilir, buralardan çıkartılan tarihi eserleri de Erdek Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ederek görebilirsiniz. Bunun yanı sıra doğa turizminin de yapıldığı Erdek’e gitmek istiyorsanız eğer, otel rezervasyonu yaptırmak için acele etmelisiniz.

2 yorum

  1. erdek dedi ki:

    Erdek Güney Marmara’da bulunan Balıkesir’e bağlı, Türkiye’de turizmin doğduğu yerleşimlerden biridir. Erdek’te bulunan nitelikli oteller, moteller, pansiyonlar ve kiralık villalar yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. İstanbul’a deniz yolu(Istanbul deniz otobüsleri) ile son dönemlerde yakınlığı ön planda vurgulanan Erdek’in yerli turist kitlesinin büyük bir yüzdesinin İstanbul merkezli olması sağlanmış ve sağlanmaya devam etmektedir.
    Son yıllarda yenilenen oteller, moteller, pansyonlar, işletmeler ve Erdek Belediyesi’ne ait Kaya The Rock Club , Arteka Taş Restaurant bu küçük şehirin turizm anlamında önemini artırmaktadır. 2010 yazında hizmete giren Erdek Dalış Merkezi ise ; Erdek’te su altı turizminin gelişmesi için hizmet vermektedir.
    Güney Marmara’da kurulmuş olan bu şirin yerleşim beldesinde aradığınız bir çok şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Kapıdağ Yarımadası üzerindeki en gelişmiş yerleşim birimi ise Erdek olup, tatil planınızın oluşumunda göz ardı etmemenizi öneririz.

  2. Ayşe Karaman dedi ki:

    Erdek anlatılmaz yaşanır, bölge hakkında güzel bilgilere yer vermişsiniz. Tabi erdek hakkında bilinenler bununla sınırlı değil.Bu konuda detaylı bilgi bulabileceğiniz bir adres önererek konunuza katkıda bulunayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting