Vendôme Şatosu ve Kilisesi

Posted on

Vendôme, 30 000 nüfuslu, başkent Paris’e 170 km olan, küçük ve şirin bir kent’tir. Küçük bir şehir olmasına rağmen, senede (yaz-kış) 10 000 e yakin yerli yabancı turist ağırlamaktadır. Fransa’nın eski şehirlerinden birisi olan vendôme şehrinde, eski zamanlara ait, evler, kiliseler ve vendôme şatosu bulunmaktadır.

Fransa’nın gezilmesi gereken ve turistlik alanlarının başında şatolar gelmektedir. Vendome şatosu, vendôme şehrinin, tepesinde bulunan, şehir’e 50 m yüksekliktedir. vendôme şatosu 1020 yıllarında inşa edilmiştir. 1.5 H lik bir arsa üzerine kurulu olan şato, XI. yüzyılın tipik şatoları seklindedir. zamanında, şatoya ulaşılması zor olması açısında, yer altındaki bir gizli tüneli sayesinde, şehir’in gizli bir bölgesine açılmaktaydı. böylelikle, savaş zamanında, düşmanların şatoyu ele geçirmesi neredeyse imkansız bir hale geliyordu. günümüzde, bu gizli geçitler, şehir güvenliği tarafından korunmaktadır. turist ve vendôme halkına kapalıdır. günümüzde, şatoyu ziyaret edebilmek için iki adet ulaşım yolu bulunmaktadır. 1. motorlu taşıtlar sayesinde, şatonun üst tarafından, ikincisi ise, şehirden yürüyerek, sonradan inşa edilmiş merdivenler sayesinde ulaşım sağlanmaktadır. Vendome şatosu XIII. yüzyılda, onarılarak, tehlikeli bölgelere ulaşım engellenip, daha güzel bir hale getirilmiştir. Günümüzde, şato, vendôme belediyesi tarafından, her gün, bakimi yapılmaktadır, içerisindeki, çimenlik, ağaçlar, yaz kıs mevsimlerinde rutin bakımları yapılmaktadır. şato, şehir’in en üst tarafından bulunduğundan dolayı, bütün şehir ayaklarınızın altına gelecektir.

Vendôme şatosu haricinde, bu şehirde gezebileceğiniz bir de vendôme kilisesi vardır. kilise, en eski roman klişelerinden birisidir. Fransanin, inşaatın en hızlı biten kilisesi olarak bilinmektedir. (30 yıl). Vendômun göbeğinde bulunan bu kilise, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini bir hayli çekmektedir. yüksekliği 70 m dir. Kilisenin bakim ve onarımı her yıl, vendôme belediyesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Vendôme şehrinde yaklaşık, 2000 Türk nüfusu bulunmaktadır. Türk, Fransız iliksileri, gün geçtikçe kuvvetlenmektedir. Vendômedeki Türk hakli, kendi camilerini 1996 yılında inşa etmişlerdir. Türk kahvesi, Türk marketleri, Türk kebapçıları ,Türk manavı ve Türk kasabı bulunmaktadır. vendôme’deki Türkler birbirleri ile içli dışlı hayatlarına devam etmektedirler. Vendôme Türk futbol takimi, Fransız takımlarına karsı maçlar yaparak, Türk Fransız ilişkilerini bir nebze olsun sağlamlaştırmaktadırlar. Vendôme şehrine, ilk Türkler, 1970 yıllarında gelmişlerdir. Günümüzden bu yana, bir çok alanda ve bir çok iste görev almışlardır.

Vendôme şehri, Başkent Paris’e uzak olmamasından dolayı, Paris de çalışanlar, vendôme gibi küçük ve sakin bir yerde yasamayı tercih etmektedirler. TGV (hızlı tren) sayesinde 47 dk da Paris’e gidebilme imkanı ile, her gün ise gidip gelmek çok kolaydır.

One thought on “Vendôme Şatosu ve Kilisesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir