Girişimcilik için Dahice Fikirler

Hiç olmadık bir anda aklınıza orjinal bir fikir geliyor. Bu fikrin işlenince kârlı bir getirisi olacağını düşünüyor ve sürekliliği olacağını düşünüyorsunuz. Buraya kadar işin yüzde ellisini tamamladınız demektir. Peki geriye kalan yüzde ellilik kısım ?
girişimcilik.
Bu kelimeyi sadece atılım olarak anlamamalıyız. Çünkü bir fikri işlemek kadar satmak yani sunmak da önemli. Kısaca şöyle bahsedeyim. Elimizde ilgi çekici hale getirilmeyi bekleyen bir fikrimiz var. Gerekli alt yapıyı hazırlıyoruz ve diyoruz ki her şey tamam artık başlayalım. Başladınız, ürettiniz. Peki nasıl satacaksınız ? Satmak derken sadece somut anlamdaki alışverişimizi ya da sonuç olan ürünü satmaktan bahsetmiyorum. Satmak; bir fikri, ürünü, sonucu karşı tarafa kabul ettirmektir.
İşte girişimcilik sadece işe başlamayı değil, bahsettiğimiz bu kısa özetin tamamını kapsamakta. Üretimin ilk basamağından, kullanıcıya ulaşacak olan ürünün elde edilip ulaştırılması dahil bu kapsamda. Zor gibi duruyor ama işin tecrübesini edinmiş eller sayesinde bu zorlukları yaşamadan veya yaşayacağınız zorlukların neler olduğunu bilerek önceden belirli bir plan yapabilir ve verimliliğinizi azami derecede arttırabilirsiniz.
Şöyle örnek vereyim. Bir çiftçi domates üretecek. Ama hayatında hiç domates yetiştirmemiş ve nasıl yapılacağı hakkında da bir fikri yok. Bu çiftçi bu domatesi üretebilir. Bu kendi girişimciliğidir. Ama gelgelelim bu ürünü elde etmek için kaç gününü harcamış ve kaç ton tohumunu heba etmiştir. Sonunda elde edeceği tecrübe doğrultusunda ürününü yetiştirmeye başlayabilir. Bu aşamaya kadar meydana gelen maddi ve manevi zararı kendi karşılamak zorunda.
Bu sadece bir örnek. Ne biz çiftçiyiz ne de amacımız domates yetiştirmek. Biz bir fikir sahibiyiz ve amacımız bu fikri, zararımızı en aza indirerek hatta hiç zarar etmeyerek, ürüne dönüştürmek.
Aslında böylesine tecrübe gerektiren konularda bir danışman bulmak zor. Çoğu kişi size balık tutmayı öğretmekten ziyade balık tutup verebilir ve ne yazık ki kimisi de bu balığın parasını sizden alıyor.
Size balık tutmayı öğreten, projenizde nasıl hareket edeceğiniz hakkında genel hatlarla fikir veren bir platformu önermek istiyorum. Dahicefikirler.com
Sadece girişimcilik konusunda değil, iş sektöründe bahsi geçen bir çok konu hakkında size bilgi beceri katabilecek bir tecrübe Dahicefikirler.com
Unutmayın, bir fikriniz ve arkanızda ayakları yere basan bir tecrübe varsa, girişimcilik dahil her konuda hedefe ulaşmanız zor olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting