Kopya İçeriğin SEO Açısından Zararları

Bu yazıda sizlere Google’ın sevmediği kopya içeriğin zararlarından bahsedeceğim. Google özgün ve kaliteli olan siteleri sever. Bu dünya devi arama motorunun amacı da en kaliteli içeriği kullanıcıya en kısa sürede sunmaktır. Bu yüzden Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmek için özgün ve kaliteli içeriğe sahip olmalısınız.

Ancak kopyala yapıştır içerikte çok rağbet görüyor. Özellikle bazı sitelerde görüyorum ki sitenin tamamı kopyala yapıştırdan oluşmakta. Zannediyorum ki bunlar bot yardımı ile sitelere çekiliyor. Ancak bu kopyala yapıştır yazıların sitelere hiç bir yararı dokunmadığı gibi zararı da oluyor. Çünkü üstte de dediğimiz gibi Google özgün olan siteleri üst sıralara taşıyor. Fakat kopyala yapıştır içerik daha önce başka bir web sitesinde kullanıcılara sunulduğu için kopya içerik yayınlayan siteler arama sonuçlarında alt sıralara düşüyor.

Google yaptığı son güncellemelerle de bunu kanıtlamıştır. Kopyala yapıştır içeriğin dolu olduğu siteler arama sonuçlarında alt sıralara düşerken içeriği kaliteli ve özgün olan siteler üst sıralara oturmuştur.

google-özgün

Kopyala yapıştır içerik sanıldığı gibi uzun vadede yarar sağlamaz. Ancak kısa vadede hit artışı sağlayabilir. Fakat bir zaman sonra Google algoritmaları bunu anlayacaktır.
Çünkü google algoritmaları sandığınızdan daha zeki.

Uzun lafın kısası, kopyala yapıştır içerik sitenize kısa vadede yarar sağlasa da uzun vadede sandbox gibi zararlar verebilir. Ki sandbox’a girince çıkmak çok zordur. Bu yüzden kopya içerik kullanmamalısınız. Unutmayın ki SEO Google’ı kandırmak değil onu anlamaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting