Rakip Sitelere SEO Analiz Nasıl Yapmalıyız?

Güzel bir siteye sahipsiniz. Kategorinizde üst sıralardasınız. Ancak kullandığınız anahtar kelimeler konusunda arama motorlarında sizden üst sıralarda siteler barınıyor. Acaba aynı anahtar kelimeleri kullanmanıza rağmen sizden üstteki sıralarda çıkmalarına ne sebep olabilir? Sitelerine ne gibi çalışmalar yaptılar ki sizden daha iyi bir performans sergiliyorlar. Bu yazımızda SEO analiz hakkında bu ve buna benzer sorulara değineceğiz.

Site İçi Rakip Site SEO Analiz Yaparken Başlık Ve Açıklama Uyumu

Seo analiz yaparken rakip sitenizin SEO için kullanmış olduğu anahtar kelimeleri incelemekle işe başlayabilirsiniz. Anahtar kelimeleri belirlemek için genellikle site ana sayfalarından, kategorilerden, başlıklardan ve keywordlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca rakip sitenin en çok hangi anahtar kelimeler üzerinden ziyaretçi sağladığını ve anahtar kelime dışında başka hangi yöntemlerle ziyaretçi çektiğini de araştırmalıyız. Bununla ilgili kısa bir araştırma yaparsanız ücretli ya da ücretsiz birçok yardımcı programa ve siteye ulaşabilirsiniz. Bizim size önerebileceğimiz sitenin adı ise smilarweb.com olacaktır. Similarweb.com ücretsiz bir sistem olmanın yanında çok etkili SEO çalışmaları yapabileceğiniz sitenin adıdır. Rakip sitenize bu site üzerinden SEO analiz yaptırdığınız zaman rakip sitenin ziyaretçi çekerken en fazla kullandığı 5 kelimeyi de ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Site üzerinde daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız bir takım ücretler ödemek zorundasınız.

5cd09f759b9402ea0baafad43de354b9

SEO Analiz için Site Açılış Hızı Önemli midir?

Site açılış hızını pek çok site sahibi çok da önemsemez. Ortalama bir açılış hızını yeterli gören site sahipleri açılışı hızlı site sahiplerine nazaran bir adım geride olacaktır. Çünkü site açılış hızı son Google güncellemelerinden sonra kaliteli bir kullanıcı deneyimi yaşatmak namına önemli bir durum haline gelmiştir. Rakip sitenin sahip olduğu site açılış hızını mutlaka geçmeniz gerekmektedir. Bunun için gereksiz sorgulardan sitenizi arındırmalısınız. Yapmanız gereken diğer önemli şey de site içi resimleri optimize etmek olacaktır. Bu konuda SEO analiz yapmak için Google Developers İnsights aracını kullanabilirsiniz. Eğer memnun kalmazsanız SEO analiz için Gtmetrix aracını da kullanabilirsiniz. Gtmetrix aracını kullanın dememizin maksadı sitenin size daha stabil tariflerde bulunmasıdır.

Rakip Site İçerik Oranı

Rakip siteyi gezerken içeriğin ne yoğunlukta barındığını tespit etmeniz gerekir. İçeriğin içerisine anahtar kelimeler ne oranda serpiştirilmiş buna dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer sizin sitenizden daha fazla içeriğe sahipse sizin içerikleri daha kaliteli yapmaktan başka çareniz yok. İçeriklerde belli oranlarda anahtar kelimeler kullanın. Blog ve bilgi verici olan makalelerinizin uzunluğunu 2000 kelimeye kadar çıkartabilirsiniz. Tabi ki zengin ve kaliteli olmak şartıyla. Ana sayfanızda 600 kelimelik bir içeriğe yer verebilirsiniz ve bunun içine 15-20 civarı anahtar kelime serpiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting