SEO Uyumlu Web Tasarım Şart mı?

Günümüzde google aramalarında üst sıralara çıkmayı tüm web site sahipleri ister. Ancak google da üst sıralara çıkmak için biraz bilgi veya bilenlerden destek, zaman ve emek lazımdır. Seo anlamı arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motorlarında daha hızlı yer alabilme ve indekslenebilme demektir. Arama motoru dediğimizde google ön plana çıkıyor. Google’den daha çok ziyaretçi elde edebilirsiniz. Kullanım oranlarına baktığımızda google diğer arama motorlarına (yandeks, yahoo, bing) göre çok üstün konumdadır. Google da siteniz ilk sayfalara çıktığında ziyaretçi sayınız yüksek olacaktır.

Seo kurallarını iyi biliyor olsanız da google kendini yenileyen yeni trendleri olan ve algoritmalarında zaman zaman değişimlere giden bir yazılımdır. Google kalite şefi Matt Cuts zamana göre google indeksleme servisinde değişimleri katıldığı konferanslarda kamuoyu ile paylaşıyor. Bizler stratejimizi belirlerken yenilikleri de takip etmeliyiz. Tabı bu pekçok insan için zor olabilir bu yüzden size bir SEO Uzmanı tavsiye edebiliriz. Bir örnekle konuyu açıklarsak önceleri aratılan anahtar kelimeler için sitenin alan adı olması ve içeriklerde çokça geçmesi google da üst sayfalara çıkmayı kolaylaştırıyordu. Ancak son yıllarda yapılan değişikliklerle daha kurumsal web sitelerin yani birçok yerden backlink almış olan ziyaretçi sayısının yüksek olduğu web sitelerin ilgili konudaki makaleleri daha üst bölümde çıkmaya başladı. Diyet ile alakalı bir arama yaptığımızda sadece diyet konusu için açılmış web sitelerinden önce büyük haber sitelerinin sağlık bölümündeki diyet makaleleri üst sıralara çıkmaktadır.

seo-hakkında-bilmedikleriniz

Seo için içerik ve görsellik ziyaretçinin sayfa da uzun süre kalması önemli olmasına karşın sitenin kodlama yapısı ise hızlı indekslenme ve arama sonuçlarında yukarılarda yer alması açısından değerlidir. Site kodlaması web site işleyişi açısından önemlidir. Kodlama hatası varsa site de sayfaların yavaş açılması, sayfalara ulaşılamama ve 404 dediğimiz sayfa bulunamadı hatası gibi birçok olumsuz sonuçlar oluşabiliyor. Sitenizi oluştururken birçok web programlama dilleri vardır. Bunlar arasında en çok kullanılanları PHP ve ASP dir. PHP öğrenmesi uygulanması açısından ASP ye göre daha kolaydır. Bu yüzden PHP öğrenmekle sitenizi oluşturmanızı öneririz. Tabi php öğrenmek bazen ta bir sıkıntı olabiliyor benim kafam rahat olsun diyorsanız SEO Hizmetleri alabilirsiniz.

Fakat temel kodlama bilgilerin öğrenmek ve uygulamaya geçirmek zaman almaktadır. En az bir yılınızı bu işte harcamalısınız. Kodlama dilini öğrenmek web site sahibi olmak için zorunlu değildir. İçerik yönetim sistemleri dediğimiz istediğiniz tarz da web site elde etmek istiyorsanız ücretsiz programlar var. Sitenizin kök dizinine bu tarz programları yüklediğiniz de karşınıza sizler için hazırlanmış web siteleri temaları göreceksiniz. İstediğinizi seçtikten sonra kendiniz içerik girebilirsiniz. Bu CMS dediğimiz içerik yönetim sistemlerinden en meşhurları wordpress ve joomla dır. İkisi de çokça kullanılır ve sürekli yeni temalar yeni özellikler eklenir. Hiç kodlama bilmeden web site sahibi olabilirsiniz ancak kendinizin kodlamış olduğu web sitesi google tarafından daha orijinal bulunur ve daha yukarılarda olur. Çünkü kullanılan tema sadece size özeldir.

Web tasarımın farklı olması yani size özel olması google da rakiplerinize oranla rekabette bir adım önde olursunuz. Hazır site temaları çokça kullanılıyor ve sitenin teması gole için değersiz bulunmaktadır. Aynı nokta ziyaretçiler için de geçerlidir. Sitenize gelen ziyaretçi tasarımın diğerleri gibi olmasından dolayı site de kalma süresi daha az olacaktır. Eğer farklı bir tasarım olursa sitenin diğer bölümleri (side header footer) ziyaretçinin dikkatini çekecektir. Eğer içerikte ziyaretçinin beğenisini kazanırsa siteniz hem sosyal medya da paylaşılır hem de üyeniz yüksek olur. Google analytic kullanarak sitenize gelen ziyaretçinin yaptığı eylemleri gün gün takip edebilirsiniz. Temanızın bazı özelliklere sahip olması ziyaretçilerin yaptığı eylemleri artırır ve site de kalma süresi artar. Peki iyi bir tema nasıl olmalıdır bunu sizlere birkaç madde ile anlatalım.

Öncelikle tema sade olmalı ve ziyaretçi site de kolayca gezinmelidir.

Web siteniz de yazı fontlarına dikkat etmelisiniz. Konu başlıklarına göre fontlar ayarlanmalı çok büyük ya da çok küçük fontlarda yazı olmamalıdır.

Site de kullanılan renkler çok önemlidir. Her rengin bir anlamı vardır. Örneğin kırmızı renk bulunduğu yere hemen girilmesini işinizi hallettikten sonra çabucak çıkılması gerektiğini anlatır. Renklerle alakalı bilgileri daha detaylı incelemenizi öneririm. Temel renklerin kullanıp 3 ten fazla olmamasına özen gösterelim. Daha fazla detayı buradan bulabilirsiniz.

Web sitesi ziyaretçinin kafasının karışmayacağı bir yapıda olmalı ve göz yorgunluğu oluşturmamalıdır.

1 yorum

  1. Ekrem dedi ki:

    Seo uyumlu derken nasıl olması gerektiği belli zaten.

    Hızlı açılacak, göze hoş görünecek, kullanıcı durmak isteyecek.

    Bunlar olmalı mutlaka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting