Sosyal Medyanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Özellikle teknolojinin de gelişmesi ile hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen sosyal medya kimi zaman fayda sağlarken kimi zamanda zararlı olabilmektedir. Aradaki dengeyi sağlayarak kullanım yapılması işleri kolaylaştırıp gündemden haberdar olmamızı sağlayacaktır.

Sosyal Medyayı Faydalı Kullanım

Anlık bilgi akışının sağlanması yani haberler ya da borsa gibi hususlarda faydası büyüktür. Yaşanılan büyük sorunlarla alakalı olarak yüksek mercilere ulaşmayı da kolaylaştırmaktadır. Geri dönüşler de olduğu sürece herkes sesini istediği kesime duyurabilmiş demektir. Ayrıca sosyal medya üzerinden iş bulma, iş kurma gibi iş istihdamı konusunda da oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Sosyal medya aracı olarak sanal ofisler aracılığı bir ülkeden başka bir ülkeye iş imkânları sağlanmaktadır. Arama motorları aracılığıyla istenilen bilgilere ulaşılabilmesi de ayrı bir kolaylık ve faydadır. En yaygın kullanım alanı ise; insanlar arası iletişim olmuştur. Uzaktakini yakın eden sosyal medya araçları ile iletişim artık daha kolaylaşmıştır. Maddi imkânları kısıtlı olan, yurt dışı ziyareti yapamayan ama oralardaki yakınları ile iletişim kurmak isteyen kişiler için sosyal medyanın faydaları büyüktür.

Sosyal Medyanın Zararları Nedir?

Sosyal medya, gerçek olan sosyal yaşamdan uzaklaştırabilecek boyutta bağımlılık yapmaktadır. Özellikle gençlerin fazla bağlanması; dış dünya ile iletişimi kesmelerine ve toplumsal yaşantıdan uzaklaşmasına sebep olmaktadır. Zayıf, mutsuz ve pasif bireyler asosyal yönleri ile farklı farklı gereksiz gruplarla hareket ederek kendini ispat etme ya da kendini gösterme çabası içene girebilmektedir. Yanı sıra; sosyal medyanın aslında faydası olarak bilinen ve öyle kalması gereken anında bilgi edinme unsuru; maalesef yanlış kullanımlarla yalan habere dönüşebilmektedir. Bu da insanların aklını karıştırarak yanlış hükümler ve karar vermeye sebep olmakta karşısındakine zarar verme boyutuna bile getirebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting