Yanlış Bildiğimiz Teknolojik Doğrular

Posted on

Artık hayatımızın her alanında teknolojiyi kullanıyoruz ama hala tam olarak hâkim değiliz neyin ne olduğuna. Bir de doğruluğundan kesin olarak emin olduğumuz ve laf söyletmediğimiz doğrularımız var. Tüm bunları sizin için Yanlış Bildiğimiz Teknolojik Doğrular adlı makalemizde topladık.

Açık Bıraktığınız Uygulamalar Batarya Ömrünü Uzatmaz

Batarya ömrü çok ekstrem durumlar haricinde genelde sabittir ve açık kalan, kullanmadığımız uygulamaları kapatmak batarya ömrüne değil sadece şarj etme aralıklarına etki eder.

Megapikseli Yüksek Kameralar Kaliteli Fotoğraflar Çekmenizi Sağlayamaz

Megapikselin düşük ya da yüksek olması sadece fotoğraf boyutuna etki eder. Öte yandan kaliteli bir lens daha kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlayabilir.

Şarj Tamamen Bitmeden Şarj Etmek Batarya Ömrünü Kısaltmaz

Şu anda neredeyse tüm cihazlarda kullanılmakta olan Li on piller şarj tamamen bitmeden de şarj etseniz ömründen bir şey kaybetmez. Cihazımızı şarj etmek için batarya bitene kadar beklemek yalnızca bizi zor duruma sokacak ve iletişimimiz kesileceği için endişelendirecektir.

Uyku Moduna Almak ömrünüzü uzatmaz

Kullanmadığımız zaman bilgisayarı uyku moduna almak şimdiye kadar hep iyi bir şeymiş gibi bize lanse edildi ancak işimiz yokken kapatmak yerine uyku moduna almak bilgisayarın ve bataryanın ömrünü uzatmak yerine aksine gereksiz şekilde çalışmasına ve enerji kaybına neden olacaktır.

Bilgisayar Oyunları Zararlı Değildir

Birçok anne babanın da endişe duyduğu bilgisayar oyunları uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar doğrultusunda aşırıya kaçılmadığı ve bağımlılık haline gelmediği sürece aksine faydalı bile. Hayal kurma becerisini, analitik düşünmeyi, liderlik kabiliyetini, karar verme mekanizmasını geliştiren, online ise sosyalleşmeye katkı sağlayan bilgisayar oyunları da yanlış fikirlere sahip olduğumuz teknolojik alanlardan biri. Teknoloji o kadar hızlı gelişen bir şey ki her şeye yetişmek ne yazık ki mümkün değil. Ancak araştırma yaparak biraz sorgulayarak bize aşılanan doğru ve yanlış sınırlarının dışına çıkmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir