Yurtdışındaki Üniversitelerden Mezun Olmanın Avantajları

Posted on

Günümüzde her geçen gün artan üniversite mezunu sayısı işsiz üniversite mezunları topluluğunun ortaya çıkmasına sebep oluyor. Ülkemizde şu anda askeri maaş ile çalışan binlerce üniversite mezunu bulunuyor. Şu anda üniversite mezunlarının birçoğu da kendi alanında yeni işlerde çalışmak zorunda bırakılıyor. Bunun temel sebebi ise ülkemizdeki üniversite sayısının artmasıyla oluşan üniversite adının öneminin büyümesidir. Günümüz şartları altında ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Haccettepe gibi üniversitelerden mezun olan kişiler iş hayatlarında öncelikli tercihler arasına girmektedir. Bu üniversitelerin bölüm puanları ise çok yüksek olduğundan birçok kişinin geleceği hakkında kesin olgular bulunmamaktadır. Aslında bu düzeydeki üniversitelerin dışında geleceğinize birçok avantaj sağlayabilecek yurtdışında özel ve devletin izin verdiği üniversitelerde bulunmaktadır. Bu üniversitelerden mezun olan kişiler birçok kişiye göre daha avantajlı olmaktadır. Peki yurtdışındaki üniversitelerden mezun olmanın avantajları nelerdir?

1) Yurtdışı üniversitelerinde eğitim gören kişiler o ülkenin diline hakim olur. Bu sayede farklı dilleri öğrenme imkanı bulabilir ve iş kriterlerine daha uygun birisi olabilir.

2) Yurtdışında eğitim gören kişiler farklı iş ortamlarını görüp, yurtdışındaki üniversitelerin öğrencilere sağladığı birçok uygulamadan yararlanmaktadır. Yurtdışında mesleğe dair anlatımlar daha fazla olduğundan birey mesleğe daha iyi hazırlanmış olarak mezun olur.

3) Yurtdışından mezun olan kişiler yurtdışındaki yenilikleri, iş ortamlarını ve çalışma şekillerini belirli bir düzeyde hakim olur. Bu sayede Türkiye’deki firmaların birçoğu bu düzeye çıkabilmek için bu öğrencilerin deneyimlerinden ve bilgilerinden yararlanmak ister.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir