Ziraat BES İptali ve Ziraat Ayrılma Formu

Posted on

Ziraat BES iptali ve ziraat ayrılma formu bilgilendirmesini yapmadan önce BES kavramını açıklayalım. BES, bireysel emeklilik sisteminin kısaltılması olup; ek gelir sağlamak amacıyla bireylere emekliliklerinde tasarruf yapmayı sağlayan, çalışma şartı olmadan sadece belirlenen periyotlarda düzenli para yatırarak emekli olmayı sağlayan bir sistemdir.

Bireysel emeklilik sistemine başvurabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Birikimleriniz düzenli ödendiği taktirde değerini kaybetmez; hatta ilerleyen zamanlarda enflasyonun üzerinde size getiri sağlayarak daha erken emekli olmanızı destekler.

Bireysel emeklilik sisteminden istediğiniz zaman iptal ederek çıkış yapılmaktadır. Eğer bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak dahil olduysanız sizden alınan ödemeleri 2 ay içerisinde geri alabilirsiniz.

Ziraat Bireysel Emeklilik İptal Etme Yolları

  • Mobil bankacılık ile iptal etme yöntemi: Bu yöntem için telefonunuza ziraat mobil uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Uygulamayı indirdikten sonra ziraat mobil uygulamasını açıp giriş yaparak değişiklik ve talepler sekmesi seçilir. Değişiklik ve talepler sekmesinin seçiminden sonra otomatik katılımlı sözleşmelerden cayma talebi seçilerek bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapabilirsiniz.
  • İnternet aracılığı ile iptal etme yöntemi: Ziraat bankasının internet adresine giriş yaparak değişiklik ve talepler sekmesini seçerek otomatik katılımlı sözleşmelerden cayma talebini seçerek gerekli adımları izleyerek bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapabilirsiniz.
  • Müşteri hizmetleri aranarak iptal etme yöntemleri: Ziraat bankasının müşteri hizmetleri numarası aranarak istenilen sayılar tuşlanır ve müşteri temsilcisine bağlanılır. Sonrasında müşteri temsilcisinin size soracağı sorular cevaplanarak müşteri hizmetlerini arama yolu ile iptal etme işlemi gerçekleşir.

Bu işlemlere rağmen hala bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapamadıysanız doğrudan banka şubesine giderek talebinizi bildirebilirsiniz.

Ziraat BES iptali ve ziraat ayrılma formu içerisinde bulunan bilgiler şunlardır;

Katılımcının adı ve soy adı, T.C kimlik numarası, telefon numarası, bireysel emeklilik sözleşme numarası, hesabın banka ismi, şube adı ve kodu, hesap ve İBAN numarası bulunmaktadır.

Bu bilgiler girildikten sonra çıkmak isteme nedenleri yazılır. Daha sonra birey adını, soyadını, o günün tarihini yazarak imzasını atıp; talebi oluşturulur.

Bu ziraat BES iptali ve ziraat ayrılma formu doldurma işlemi tamamlandıktan sonra oluşan bu talebin sonucu; Ziraat BES iptali ve ziraat ayrılma formu yetkili kuruma ulaştığı tarihten itibaren 20 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Ziraat Bireysel Emeklilik Siteminden Çıkmanın Dezavantajları

Ziraat BES iptali ve ziraat ayrılma formu işlemi gerçekleştikten sonra kaybedilecek durumlar;

Bireysel emeklilik sisteminden 10 yıldan önce çıkarsanız %15 gelir vergisi kesintisi olacaktır. 10 yılı tamamlayıp 56 yaşını doldurmuşsanız bu oran yüzde 10 düşerek %5 kesinti olacaktır. Eğer bu sistemde 3 yıl kalırsanız hesabınızdaki tutarın %15’ne 6 yıl kalırsanız hesabınızdaki tutarın %35’ine 6 yıl kalırsanız 3 yıl kaldığınız yüzdenin 4 katı kadar emeklilik hakkı kazanırsınız.

Eğer bireysel emeklilik sisteminden vefat etme yolu ile çıkılırsa tutarın tamamına hak kazanılır; bu tutar yakınına verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir